Dziś jest wtorek, 21 listopada 2017 roku. Imieniny : Janusza, Marii, Reginy

REKLAMA

Kwartalnik Myśl.pl

Kika tygodni temu jeden z prawicowych publicystów stwierdził, że „kultura prawicy nie interesuje, prawica jej nie rozumie i zrozumieć nie chce. Wydaje się, że kultura jest z założenia neutralna, a próby jej analizy i współtworzenia podejmuje tylko lewa strona”. Czy miał rację? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Warto jej jednak poszukać. Jeszcze ważniejszym zadaniem wydaje się być zrozumienie, czym jest kultura i jakie znaczenie może odegrać w zachęcaniu Polaków do społeczno-politycznej aktywności i odpowiedzialności. Nie chodzi tu jednak o groteskowy, czasem wręcz zaściankowy, produkt kulturopodobny, serwowany nam jakże często przez tak zwane media „niezależne”, ale o coś, co może stanowić trwały fundament zmian naszego narodu i państwa.


W numerze, który właśnie oddaliśmy do Państwa rąk, staramy się pokazać współczesne,  popkulturowe próby łączenia kultury z patriotyzmem. To muzyka hip-hopowa, grafika oraz inne nowoczesne formy wyrazu artystycznego. Liczymy na to, że numeru inicjatywy, o których piszemy, przysłużą się zwycięstwu narodowo-konserwatywnej prawicy na froncie walki o sztukę, kulturę i wychowanie. Oby rację miał Łukasz Moczydłowski, którego tekst pt. „Czas stworzyć manifest antyantysztuki!”, otwierający dyskusję na łamach niniejszego numeru, kończy się refleksją:  „Wydaje się, że przy takim programie sztuki nowoczesnej Polacy ze swoim głęboko zakodowanym, często nieuświadomionym pierwiastkiem buntu i znacznie powolniej biegnącymi procesami rozpadu, niż ma to miejsce u naszych zachodnich braci, świetnie nadają się do poniesienia płomienia irredenty przeciwko współczesnej antysztuce. Być może właśnie walka o nową sztukę pozwoli nam w końcu odrzucić – wraz z lewicową poprawnością polityczną – duszący nas od wieków kompleks pawia i papugi”.

W bieżącym numerze szczególnie polecam Państwa uwadze teksty z zakresu geopolityki: artykuł dr. Wojciecha Turka pt. „Od Pax americana do świata wielobiegunowego” oraz Krzysztofa Lalika zatytułowany „I’m not Charlie, not terrorist, not Muslim, but from Europe” . Poza tym jak zwykle sporo miejsca poświęcamy sprawom idei, polityki oraz historii. Przybliżamy także działania Wiedeńskiej Inicjatywy Narodowej – kolejnego środowiska, z którym nawiązaliśmy aktywną i owocną współpracę.

W imieniu całej redakcji życzę miłej lektury!
Krzysztof Tenerowicz
Redaktor naczelny „Myśl.pl”

 

Więcej…

_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
01/42 
start stop bwd fwd

MyślTV

FACEBOOK

Gala konkursu o Romanie Dmowskim

W Białymstoku w ramach upamiętniania osoby Romana Dmowskiego, zorganizowano kolejną edycję konkursu edukacyjnego dla szkół średnich, poświęconego tej wybitnej postaci polskiego obozu narodowego.

Tytuł tegorocznej edycji konkursu brzmiał "Jestem Polakiem - więc mam obowiązki polskie. Czy ta myśl Romana Dmowskiego jest nadal aktualna?". Uczestnicy musieli napisać esej na ten temat. Uroczysta gala rozstrzygnięcia konkursu odbyła się w Hotelu Branicki w Białymstoku.

I miejsce zajęła Urszula Zdanowicz z Białegostoku, II Jan Paraniak z Warszawy, zaś III - Jacek Wojtulewicz z Suwałk. Zwycięzcy otrzymali laptopy, tablety oraz nagrody książkowe ufundowane przez Instytut Pamięci Narodowej.

W czasie uroczystej gali konkursu odbyła się również konferencja poświęcona Romanowi Dmowskiemu. Ojca polskiej niepodległości przybliżył m.in. Dariusz Wasilewski (radny miasta Białystok), prof. Józef Maroszek (Uniwersytet w Białymstoku), Tomasz Madras (radny miasta Białystok), ks. Grzegorz Śniadoch czy Adam Andruszkiewicz. 

Ponadto Podlaski Komitet Uczczenia Pamięci Romana Dmowskiego wręczył oficjalne podziękowania dotychczasowym darczyńcom Komitetu, zaś Przemysław Piasta - prezes Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego, odznaczył osoby zasłużone w podtrzymywaniu idei narodowej medalami, wybitymi z okazji 150-lecia urodzin Dmowskiego. Medal otrzymał m.in. Arcybiskup, Metropolita Białostocki, Edward Ozorowski.

 

 

 

 

 

 

FacebookTwitter

Kwartalnik


Partnerzy
portalu

 

Polecamy