Dziś jest wtorek, 21 listopada 2017 roku. Imieniny : Janusza, Marii, Reginy

REKLAMA

Kwartalnik Myśl.pl

Kika tygodni temu jeden z prawicowych publicystów stwierdził, że „kultura prawicy nie interesuje, prawica jej nie rozumie i zrozumieć nie chce. Wydaje się, że kultura jest z założenia neutralna, a próby jej analizy i współtworzenia podejmuje tylko lewa strona”. Czy miał rację? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Warto jej jednak poszukać. Jeszcze ważniejszym zadaniem wydaje się być zrozumienie, czym jest kultura i jakie znaczenie może odegrać w zachęcaniu Polaków do społeczno-politycznej aktywności i odpowiedzialności. Nie chodzi tu jednak o groteskowy, czasem wręcz zaściankowy, produkt kulturopodobny, serwowany nam jakże często przez tak zwane media „niezależne”, ale o coś, co może stanowić trwały fundament zmian naszego narodu i państwa.


W numerze, który właśnie oddaliśmy do Państwa rąk, staramy się pokazać współczesne,  popkulturowe próby łączenia kultury z patriotyzmem. To muzyka hip-hopowa, grafika oraz inne nowoczesne formy wyrazu artystycznego. Liczymy na to, że numeru inicjatywy, o których piszemy, przysłużą się zwycięstwu narodowo-konserwatywnej prawicy na froncie walki o sztukę, kulturę i wychowanie. Oby rację miał Łukasz Moczydłowski, którego tekst pt. „Czas stworzyć manifest antyantysztuki!”, otwierający dyskusję na łamach niniejszego numeru, kończy się refleksją:  „Wydaje się, że przy takim programie sztuki nowoczesnej Polacy ze swoim głęboko zakodowanym, często nieuświadomionym pierwiastkiem buntu i znacznie powolniej biegnącymi procesami rozpadu, niż ma to miejsce u naszych zachodnich braci, świetnie nadają się do poniesienia płomienia irredenty przeciwko współczesnej antysztuce. Być może właśnie walka o nową sztukę pozwoli nam w końcu odrzucić – wraz z lewicową poprawnością polityczną – duszący nas od wieków kompleks pawia i papugi”.

W bieżącym numerze szczególnie polecam Państwa uwadze teksty z zakresu geopolityki: artykuł dr. Wojciecha Turka pt. „Od Pax americana do świata wielobiegunowego” oraz Krzysztofa Lalika zatytułowany „I’m not Charlie, not terrorist, not Muslim, but from Europe” . Poza tym jak zwykle sporo miejsca poświęcamy sprawom idei, polityki oraz historii. Przybliżamy także działania Wiedeńskiej Inicjatywy Narodowej – kolejnego środowiska, z którym nawiązaliśmy aktywną i owocną współpracę.

W imieniu całej redakcji życzę miłej lektury!
Krzysztof Tenerowicz
Redaktor naczelny „Myśl.pl”

 

Więcej…

_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
01/42 
start stop bwd fwd

MyślTV

FACEBOOK

Zbliżają się trudne czasy dla Izraela

Po dzisiejszych wyborach parlamentarnych w Izraelu zwycięska partia będzie miała trudne zadanie, które może się ciągnąc ponad miesiąc - sformowanie nowej koalicji. Nowo wybrany premier, bez względu na to, kto nim zostanie, będzie miał sporo do zrobienia, żeby wyprowadzić państwo z kryzysu, który pozostawił po sobie dotychczasowy premier Benjamin Netanjahu.

Od ponad roku nie widać postępu w negocjacjach pokojowych ze strefą Gazy. Ostatnie rozmowy które powstały z inicjatywy szefa amerykańskiego MSZ Johna Kerriego zostały zerwane głównie przez to, że Izrael zwlekał z amnestią dla Palestyńczyków. Wygląda na to że nowe negocjacje będą tylko możliwe za pomocą Stanów Zjednoczonych. Na to się jednak nie zanosi ponieważ stosunki izraelsko-amerykańskie są najgorsze w historii. Świadczy o tym chociażby fakt, iż prezydent Barack Obama zarządził o nieinformowaniu izraelskiego rządu o postępach w negocjacjach antynuklearnych z Iranem, który na chwilę obecną stanowi największe zagrożenie dla państwa izraelskiego. Do tego dochodzą problemy socjalne, ceny mieszkań wciąż rosną, przepaść miedzy bogatymi a biednymi wciąż się rozrasta a szpitale są drastycznie przepełnione. Przez najbliższe kilka tygodni będziemy mogli obserwować postępy w negocjacjach koalicyjnych. Póki co, jedno jest pewne, nowy rząd łatwego zadania na pewno mieć nie będzie.

DG

FacebookTwitter

Kwartalnik


Partnerzy
portalu

 

Polecamy