Dziś jest środa, 22 listopada 2017 roku. Imieniny : Cecylii, Jonatana, Marka

REKLAMA

Kwartalnik Myśl.pl

Kika tygodni temu jeden z prawicowych publicystów stwierdził, że „kultura prawicy nie interesuje, prawica jej nie rozumie i zrozumieć nie chce. Wydaje się, że kultura jest z założenia neutralna, a próby jej analizy i współtworzenia podejmuje tylko lewa strona”. Czy miał rację? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Warto jej jednak poszukać. Jeszcze ważniejszym zadaniem wydaje się być zrozumienie, czym jest kultura i jakie znaczenie może odegrać w zachęcaniu Polaków do społeczno-politycznej aktywności i odpowiedzialności. Nie chodzi tu jednak o groteskowy, czasem wręcz zaściankowy, produkt kulturopodobny, serwowany nam jakże często przez tak zwane media „niezależne”, ale o coś, co może stanowić trwały fundament zmian naszego narodu i państwa.


W numerze, który właśnie oddaliśmy do Państwa rąk, staramy się pokazać współczesne,  popkulturowe próby łączenia kultury z patriotyzmem. To muzyka hip-hopowa, grafika oraz inne nowoczesne formy wyrazu artystycznego. Liczymy na to, że numeru inicjatywy, o których piszemy, przysłużą się zwycięstwu narodowo-konserwatywnej prawicy na froncie walki o sztukę, kulturę i wychowanie. Oby rację miał Łukasz Moczydłowski, którego tekst pt. „Czas stworzyć manifest antyantysztuki!”, otwierający dyskusję na łamach niniejszego numeru, kończy się refleksją:  „Wydaje się, że przy takim programie sztuki nowoczesnej Polacy ze swoim głęboko zakodowanym, często nieuświadomionym pierwiastkiem buntu i znacznie powolniej biegnącymi procesami rozpadu, niż ma to miejsce u naszych zachodnich braci, świetnie nadają się do poniesienia płomienia irredenty przeciwko współczesnej antysztuce. Być może właśnie walka o nową sztukę pozwoli nam w końcu odrzucić – wraz z lewicową poprawnością polityczną – duszący nas od wieków kompleks pawia i papugi”.

W bieżącym numerze szczególnie polecam Państwa uwadze teksty z zakresu geopolityki: artykuł dr. Wojciecha Turka pt. „Od Pax americana do świata wielobiegunowego” oraz Krzysztofa Lalika zatytułowany „I’m not Charlie, not terrorist, not Muslim, but from Europe” . Poza tym jak zwykle sporo miejsca poświęcamy sprawom idei, polityki oraz historii. Przybliżamy także działania Wiedeńskiej Inicjatywy Narodowej – kolejnego środowiska, z którym nawiązaliśmy aktywną i owocną współpracę.

W imieniu całej redakcji życzę miłej lektury!
Krzysztof Tenerowicz
Redaktor naczelny „Myśl.pl”

 

Więcej…

_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
01/42 
start stop bwd fwd

MyślTV

FACEBOOK

Ponad 140 ofiar podczas zamachów w stolicy Jemenu

Do zamachów, które miały miejsce w piątek rano, przyznało się samozwańcze Państwo Islamskie. Podczas porannych modlitw czterech zamachowców wysadziło w powietrze dwa meczety w Sanaa, stolicy Jemenu.

W zamachach zginęło dotychczas 140 osób, a 350 zostało ciężko rannych.
Jak informują stołeczne szpitale bardzo koniecznie potrzebna jest krew dla ofiar zamachu. Jemen od dłuższego czasu cierpi na brak środków medycznych. Wzywa się mieszkańców stolicy do jak najszybszego oddania krwi.

Ofiary zamachu to szyiccy muzułmanie należący do frakcji rebeliantów Huthi. Państwo Islamskie, którego poddani są wyznania sunnickiego, ogłosili, że nie spoczną dopóki nie wytępią "heretyków".

W styczniu rebelianci Huthi zdobyli stolicę, po czym prezydent Jemenu Abdel-Rabbo Mansur Hadi musiał uciekać na południe kraju. Tam jednak nie może mówić o spokoju, ponieważ region kontroluje były dyktator Jemenu Ali Abdullah Saleh, który został obalony w 2012 roku. Według informacji rządowych były dyktator próbuje odzyskać władzę nieustannie atakując siły rządowe. Jemen co raz bardziej pogłębia się w wojnie domowej.

DG

FacebookTwitter

Kwartalnik


Partnerzy
portalu

 

Polecamy