Dziś jest środa, 22 listopada 2017 roku. Imieniny : Cecylii, Jonatana, Marka

REKLAMA

Kwartalnik Myśl.pl

Kika tygodni temu jeden z prawicowych publicystów stwierdził, że „kultura prawicy nie interesuje, prawica jej nie rozumie i zrozumieć nie chce. Wydaje się, że kultura jest z założenia neutralna, a próby jej analizy i współtworzenia podejmuje tylko lewa strona”. Czy miał rację? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Warto jej jednak poszukać. Jeszcze ważniejszym zadaniem wydaje się być zrozumienie, czym jest kultura i jakie znaczenie może odegrać w zachęcaniu Polaków do społeczno-politycznej aktywności i odpowiedzialności. Nie chodzi tu jednak o groteskowy, czasem wręcz zaściankowy, produkt kulturopodobny, serwowany nam jakże często przez tak zwane media „niezależne”, ale o coś, co może stanowić trwały fundament zmian naszego narodu i państwa.


W numerze, który właśnie oddaliśmy do Państwa rąk, staramy się pokazać współczesne,  popkulturowe próby łączenia kultury z patriotyzmem. To muzyka hip-hopowa, grafika oraz inne nowoczesne formy wyrazu artystycznego. Liczymy na to, że numeru inicjatywy, o których piszemy, przysłużą się zwycięstwu narodowo-konserwatywnej prawicy na froncie walki o sztukę, kulturę i wychowanie. Oby rację miał Łukasz Moczydłowski, którego tekst pt. „Czas stworzyć manifest antyantysztuki!”, otwierający dyskusję na łamach niniejszego numeru, kończy się refleksją:  „Wydaje się, że przy takim programie sztuki nowoczesnej Polacy ze swoim głęboko zakodowanym, często nieuświadomionym pierwiastkiem buntu i znacznie powolniej biegnącymi procesami rozpadu, niż ma to miejsce u naszych zachodnich braci, świetnie nadają się do poniesienia płomienia irredenty przeciwko współczesnej antysztuce. Być może właśnie walka o nową sztukę pozwoli nam w końcu odrzucić – wraz z lewicową poprawnością polityczną – duszący nas od wieków kompleks pawia i papugi”.

W bieżącym numerze szczególnie polecam Państwa uwadze teksty z zakresu geopolityki: artykuł dr. Wojciecha Turka pt. „Od Pax americana do świata wielobiegunowego” oraz Krzysztofa Lalika zatytułowany „I’m not Charlie, not terrorist, not Muslim, but from Europe” . Poza tym jak zwykle sporo miejsca poświęcamy sprawom idei, polityki oraz historii. Przybliżamy także działania Wiedeńskiej Inicjatywy Narodowej – kolejnego środowiska, z którym nawiązaliśmy aktywną i owocną współpracę.

W imieniu całej redakcji życzę miłej lektury!
Krzysztof Tenerowicz
Redaktor naczelny „Myśl.pl”

 

Więcej…

_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
01/42 
start stop bwd fwd

MyślTV

FACEBOOK

POMAGAMY: 15-letnia patriotka zbiera na wózek inwalidzki

Karolina Buczkowska urodziła się w 2000 r., początkowo nic nie wskazywało na to, że jest chora. Niestety – w 10. miesiącu życia postawiona została diagnoza: cztero kończynowe porażenie dziecięce, wynikiem niedotlenienia podczas porodu. Teraz jako 15-latka porusza się na starym, zbyt małym już wózku inwalidzkim, który trzeba zastąpić nowym, odpowiadającym potrzebom rehabilitacji. Nie myśli jednak o chorobie – w jej sercu i myślach jest przede wszystkim Polska. Karolina jeździ do miejsc związanych z narodowymi Bohaterami, bierze udział w uroczystościach, propaguje pamięć o Żołnierzach Wyklętych, pisze wiersze i opowiadania o tematyce II wojny światowej, jest fanką serialu Czas Honoru. Na stronie Fundacji Pomagam – Wspieram prowadzona jest zbiórka pieniędzy na nowy wózek inwalidzki dla tej wspaniałej dziewczynki. Potrzeba 11 500 złotych.

6W marcu 2013r. Karolina została poddana w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach szczęśliwej operacji rizotomii /SDR, metodą mało znaną jeszcze w Polsce. Siedmiogodzinny zabieg spowodował pozbycie się spastyki, która to uniemożliwiała naukę chodu i przynosiła ogrom cierpienia. Od tamtej pory dziewczynka przechodzi intensywną rehabilitację i ćwiczenia, aby osiągnąć wymarzony cel – pierwsze samodzielne kroki.

Drobne ciało, wielkie serce

Mimo tego, że zmaga się z własnym ciałem, bardzo aktywnie bierze udział w patriotycznych uroczystościach. Ileż to dorosłych, w pełni sprawnych fizycznie osób nie znajduje czasu i chęci na propagowanie polskości? Dla Karolinki dbanie o polskie tradycje czy pamiętanie o Bohaterach to sprawy oczywiste. Jej rozwój intelektualny jest bardzo dobry – pisze wiersze i opowiadania, uwielbia czytać książki fantastyczne i o II wojnie światowej, uczy swoich rówieśników historii Polski, z zamiłowaniem ogląda Czasu Honoru a jej autorytetem są Żołnierze Wyklęci. Za kilka dni, 26 marca 2015 r. wybiera się do Lublina na pogrzeb Józefa Franczaka „Lalka” – ostatniego Żołnierza Niezłomnego…

Uczy się w II klasie Katolickiego Gimnazjum w Tarnobrzegu. Niestety z powodów zdrowotnych oraz niewłaściwego i niedobranego do schorzenia wózka inwalidzkiego, w którym siedziała średnio 7 godzin dziennie w szkole, zmuszona była od stycznia 2015r. pozostać w domu, teraz realizuje nauczanie indywidualne. Aby nie pogarszać skrzywienia kręgosłupa i umożliwić dalszą rehabilitację konieczny jest nowy wózek inwalidzki, a to wiąże sie z dużymi kosztami – 11 500 złotych.

Ty możesz pomóc!

1. Zbiórka pieniędzy na nowy wózek inwalidzki dla Karolinki prowadzona jest poprzez Fundację Pomagam-Wspieram:

Kliknij tutaj, aby wesprzeć finansowo zakup wózka!

2. Można również przekazać 1% podatku:

numer KRS 0000037904, cel szczegółowy: 1816 – Buczkowska Karolina

3. Przelew na konto Fundacji „Zdążyć z pomocą”:

Bank Pekao SA I O/Warszawa

41 1240 1037 1111 0010 1321 9362

tytułem

1816 Buczkowska Karolina darowizna na pomoc i ochronę zdrowia

(ważne, by nie zapomnieć wpisać tych wszystkich danych, łącznie z numerem 1816)

4. Przelewy zza granicy

IBAN PL 82 1020 4913 0000 9502 0027 3052

BIC BPKOPLPW

Małgorzata Buczkowska

39-400 Tarnobrzeg

Tekst opublikowany pierwotnie na portalu wMeritum.pl

FacebookTwitter

Kwartalnik


Partnerzy
portalu

 

Polecamy