Dziś jest środa, 22 listopada 2017 roku. Imieniny : Cecylii, Jonatana, Marka

REKLAMA

Kwartalnik Myśl.pl

Kika tygodni temu jeden z prawicowych publicystów stwierdził, że „kultura prawicy nie interesuje, prawica jej nie rozumie i zrozumieć nie chce. Wydaje się, że kultura jest z założenia neutralna, a próby jej analizy i współtworzenia podejmuje tylko lewa strona”. Czy miał rację? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Warto jej jednak poszukać. Jeszcze ważniejszym zadaniem wydaje się być zrozumienie, czym jest kultura i jakie znaczenie może odegrać w zachęcaniu Polaków do społeczno-politycznej aktywności i odpowiedzialności. Nie chodzi tu jednak o groteskowy, czasem wręcz zaściankowy, produkt kulturopodobny, serwowany nam jakże często przez tak zwane media „niezależne”, ale o coś, co może stanowić trwały fundament zmian naszego narodu i państwa.


W numerze, który właśnie oddaliśmy do Państwa rąk, staramy się pokazać współczesne,  popkulturowe próby łączenia kultury z patriotyzmem. To muzyka hip-hopowa, grafika oraz inne nowoczesne formy wyrazu artystycznego. Liczymy na to, że numeru inicjatywy, o których piszemy, przysłużą się zwycięstwu narodowo-konserwatywnej prawicy na froncie walki o sztukę, kulturę i wychowanie. Oby rację miał Łukasz Moczydłowski, którego tekst pt. „Czas stworzyć manifest antyantysztuki!”, otwierający dyskusję na łamach niniejszego numeru, kończy się refleksją:  „Wydaje się, że przy takim programie sztuki nowoczesnej Polacy ze swoim głęboko zakodowanym, często nieuświadomionym pierwiastkiem buntu i znacznie powolniej biegnącymi procesami rozpadu, niż ma to miejsce u naszych zachodnich braci, świetnie nadają się do poniesienia płomienia irredenty przeciwko współczesnej antysztuce. Być może właśnie walka o nową sztukę pozwoli nam w końcu odrzucić – wraz z lewicową poprawnością polityczną – duszący nas od wieków kompleks pawia i papugi”.

W bieżącym numerze szczególnie polecam Państwa uwadze teksty z zakresu geopolityki: artykuł dr. Wojciecha Turka pt. „Od Pax americana do świata wielobiegunowego” oraz Krzysztofa Lalika zatytułowany „I’m not Charlie, not terrorist, not Muslim, but from Europe” . Poza tym jak zwykle sporo miejsca poświęcamy sprawom idei, polityki oraz historii. Przybliżamy także działania Wiedeńskiej Inicjatywy Narodowej – kolejnego środowiska, z którym nawiązaliśmy aktywną i owocną współpracę.

W imieniu całej redakcji życzę miłej lektury!
Krzysztof Tenerowicz
Redaktor naczelny „Myśl.pl”

 

Więcej…

_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
01/42 
start stop bwd fwd

MyślTV

FACEBOOK

Słoweński parlament odrzucił wniosek o referendum ws. unieważnienia związków jednopłciowych

W czwartkowy wieczór słoweński parlament odrzucił wniosek o referendum w sprawie unieważnienia związków jednopłciowych. 53 posłów glosowało przeciwko referendum a 21 za. Trzech wstrzymało się od głosu a w glosowaniu wzięło udział 77 z 90 parlamentarzystów. Wniosek został odrzucony przez pięć z siedmiu słoweńskich partii które są w parlamencie.

Wniosek o referendum został skierowany do parlamentu przez konserwatywną inicjatywę "chodzie o nasze dzieci" która jest wspierana przez słoweński kościół katolicki. Wymaganą liczbę podpisów (40.000) zebrano w ciągu czterech chociaż czas na zbieranie podpisów wynosił miesiąc. Mimo odrzucenia wniosku przez parlament inicjatorzy zapowiedzieli dalsze kroki. Chcą zgłosić sprawę do trybunału konstytucyjnego ponieważ uważają że nieprzeprowadzenie referendum jest niezgodne z konstytucją.

Nowa ustawa o związkach małżeńskich została uchwalona trzy tygodnie temu po długich i zaciętych negocjacjach. Według nowej ustawy małżeństwa jednopłciowe mają te same uprawnienia którymi cieszą się małżeństwa tradycyjne i tym samym nowa ustawa umożliwia adopcję dzieci przez pary homoseksualne.

DG

 

FacebookTwitter

Kwartalnik


Partnerzy
portalu

 

Polecamy