Dziś jest wtorek, 21 listopada 2017 roku. Imieniny : Janusza, Marii, Reginy

REKLAMA

Kwartalnik Myśl.pl

Kika tygodni temu jeden z prawicowych publicystów stwierdził, że „kultura prawicy nie interesuje, prawica jej nie rozumie i zrozumieć nie chce. Wydaje się, że kultura jest z założenia neutralna, a próby jej analizy i współtworzenia podejmuje tylko lewa strona”. Czy miał rację? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Warto jej jednak poszukać. Jeszcze ważniejszym zadaniem wydaje się być zrozumienie, czym jest kultura i jakie znaczenie może odegrać w zachęcaniu Polaków do społeczno-politycznej aktywności i odpowiedzialności. Nie chodzi tu jednak o groteskowy, czasem wręcz zaściankowy, produkt kulturopodobny, serwowany nam jakże często przez tak zwane media „niezależne”, ale o coś, co może stanowić trwały fundament zmian naszego narodu i państwa.


W numerze, który właśnie oddaliśmy do Państwa rąk, staramy się pokazać współczesne,  popkulturowe próby łączenia kultury z patriotyzmem. To muzyka hip-hopowa, grafika oraz inne nowoczesne formy wyrazu artystycznego. Liczymy na to, że numeru inicjatywy, o których piszemy, przysłużą się zwycięstwu narodowo-konserwatywnej prawicy na froncie walki o sztukę, kulturę i wychowanie. Oby rację miał Łukasz Moczydłowski, którego tekst pt. „Czas stworzyć manifest antyantysztuki!”, otwierający dyskusję na łamach niniejszego numeru, kończy się refleksją:  „Wydaje się, że przy takim programie sztuki nowoczesnej Polacy ze swoim głęboko zakodowanym, często nieuświadomionym pierwiastkiem buntu i znacznie powolniej biegnącymi procesami rozpadu, niż ma to miejsce u naszych zachodnich braci, świetnie nadają się do poniesienia płomienia irredenty przeciwko współczesnej antysztuce. Być może właśnie walka o nową sztukę pozwoli nam w końcu odrzucić – wraz z lewicową poprawnością polityczną – duszący nas od wieków kompleks pawia i papugi”.

W bieżącym numerze szczególnie polecam Państwa uwadze teksty z zakresu geopolityki: artykuł dr. Wojciecha Turka pt. „Od Pax americana do świata wielobiegunowego” oraz Krzysztofa Lalika zatytułowany „I’m not Charlie, not terrorist, not Muslim, but from Europe” . Poza tym jak zwykle sporo miejsca poświęcamy sprawom idei, polityki oraz historii. Przybliżamy także działania Wiedeńskiej Inicjatywy Narodowej – kolejnego środowiska, z którym nawiązaliśmy aktywną i owocną współpracę.

W imieniu całej redakcji życzę miłej lektury!
Krzysztof Tenerowicz
Redaktor naczelny „Myśl.pl”

 

Więcej…

_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
01/42 
start stop bwd fwd

MyślTV

FACEBOOK

Franciszek: rozwiedzeni nie są ekskomunikowani

Papież Franciszek po raz kolejny pokazuje przyjazny stosunek do osób będących w powtórnych związkach po rozwodzie. W ostatniej  środowej audiencji generalnej powiedział, że nie są one ekskomunikowane i zaapelował: Niech każdy wypełnia swoją rolę, podejmując postawę Dobrego Pasterza, który zna każdą ze swych owiec i żadnej nie wyklucza ze swej nieskończonej miłości!

Franciszek w swojej katechezie ani razu nie nazwał powtórnego związku grzechem. Jedyna krytyczna uwaga mówiła, że „Kościół dobrze wie, że taka sytuacja jest sprzeczna z chrześcijańskim sakramentem”. Cała reszta katechezy mówiła o potrzebie miłosierdzia i zrozumienia. Papież mówił też o „nieodwracalnym rozpadzie więzi małżeńskiej”, co jest bardzo bliskie stwierdzeniom wielu duchownych niemieckich, którzy wbrew doktrynie kościelnej opowiadają się za udzielaniem komunii w takich przypadkach. Papież dopuszczał się wręcz manipulacji, udowadniając swoje przesłanie o potrzebie większej otwartości na rozwodników wyrwanymi z kontekstu fragmentami wypowiedzi Jana Pawła II i Benedykta XVI, którzy ostro sprzeciwiali się modyfikacjom katolickiej etyki seksualnej.

 

Wszystko to współgra z postawą Franciszka na ubiegłorocznym Synodzie, gdzie bliższy był on frakcji liberalnej, pozbawiając m.in. urzędu lidera konserwatystów, kard. Burke’a. Wszystko wskazuje na to, że zwoływany przez Franciszka kolejny Synod ma w jego intencji przeforsować sprzeczne z Ewangelią zmiany w kościelnym nauczaniu.

 

DZ

 

Źródło: gosc.pl

 

 

 

FacebookTwitter

Kwartalnik


Partnerzy
portalu

 

Polecamy