Dziś jest wtorek, 21 listopada 2017 roku. Imieniny : Janusza, Marii, Reginy

REKLAMA

Kwartalnik Myśl.pl

Kika tygodni temu jeden z prawicowych publicystów stwierdził, że „kultura prawicy nie interesuje, prawica jej nie rozumie i zrozumieć nie chce. Wydaje się, że kultura jest z założenia neutralna, a próby jej analizy i współtworzenia podejmuje tylko lewa strona”. Czy miał rację? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Warto jej jednak poszukać. Jeszcze ważniejszym zadaniem wydaje się być zrozumienie, czym jest kultura i jakie znaczenie może odegrać w zachęcaniu Polaków do społeczno-politycznej aktywności i odpowiedzialności. Nie chodzi tu jednak o groteskowy, czasem wręcz zaściankowy, produkt kulturopodobny, serwowany nam jakże często przez tak zwane media „niezależne”, ale o coś, co może stanowić trwały fundament zmian naszego narodu i państwa.


W numerze, który właśnie oddaliśmy do Państwa rąk, staramy się pokazać współczesne,  popkulturowe próby łączenia kultury z patriotyzmem. To muzyka hip-hopowa, grafika oraz inne nowoczesne formy wyrazu artystycznego. Liczymy na to, że numeru inicjatywy, o których piszemy, przysłużą się zwycięstwu narodowo-konserwatywnej prawicy na froncie walki o sztukę, kulturę i wychowanie. Oby rację miał Łukasz Moczydłowski, którego tekst pt. „Czas stworzyć manifest antyantysztuki!”, otwierający dyskusję na łamach niniejszego numeru, kończy się refleksją:  „Wydaje się, że przy takim programie sztuki nowoczesnej Polacy ze swoim głęboko zakodowanym, często nieuświadomionym pierwiastkiem buntu i znacznie powolniej biegnącymi procesami rozpadu, niż ma to miejsce u naszych zachodnich braci, świetnie nadają się do poniesienia płomienia irredenty przeciwko współczesnej antysztuce. Być może właśnie walka o nową sztukę pozwoli nam w końcu odrzucić – wraz z lewicową poprawnością polityczną – duszący nas od wieków kompleks pawia i papugi”.

W bieżącym numerze szczególnie polecam Państwa uwadze teksty z zakresu geopolityki: artykuł dr. Wojciecha Turka pt. „Od Pax americana do świata wielobiegunowego” oraz Krzysztofa Lalika zatytułowany „I’m not Charlie, not terrorist, not Muslim, but from Europe” . Poza tym jak zwykle sporo miejsca poświęcamy sprawom idei, polityki oraz historii. Przybliżamy także działania Wiedeńskiej Inicjatywy Narodowej – kolejnego środowiska, z którym nawiązaliśmy aktywną i owocną współpracę.

W imieniu całej redakcji życzę miłej lektury!
Krzysztof Tenerowicz
Redaktor naczelny „Myśl.pl”

 

Więcej…

_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
01/42 
start stop bwd fwd

MyślTV

FACEBOOK

Robert Winnicki dla Mysl24.pl: W sprawach gospodarczych jesteśmy po stronie zdrowego rozsądku

Wiele kontrowersji wśród obserwatorów ale i sympatyków Ruchu Narodowego wzbudzają jego poglądy na sprawy gospodarcze. Z jednej strony w szeregach narodowców wyraźnie widać zwolenników rozwiązań wolnorynkowych, z drugiej w jego ramach pojawiają się także postulaty oparte na nieco bardziej socjalnych podstawach. O to jaką „twarz gospodarcza” ma dzisiaj Ruch Narodowy, jednego z jego liderów, Roberta Winnickiego.

Ruch Narodowy, przynajmniej w sprawach gospodarczych ma kilka twarzy. Zweryfikujmy zatem jego podejście do pojęć takich jak: wolny rynek,  deregulacja, podatek liniowy z jednej strony, a państwo jako regulator rynku,  równość społeczna, zabezpieczenia socjalne… Po której stronie jest RN?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. W sprawach gospodarczych, niezmiennie i od zawsze jesteśmy przede wszystkim po stronie zdrowego rozsądku. Dla nas kluczowe jest określenie interesu narodowego, słowem tego co jest korzystne dla obywateli i państwa polskiego. Hasła powinny w tym względzie zejść na plan dalszy, a kluczowe powinny stawać się konkretne rozwiązania. W sprawach gospodarczych nie lubię tej swoistej dychotomii: liberalizm- socjalizm. Jest ona błędna. Weźmy na przykład pomysł emerytury obywatelskiej. Czy jest to przykład rozwiązania wolnorynkowego czy typowo socjalnego? Przykłady w tym względzie można zresztą mnożyć.  Tylko po co? Wielu ludzi lubi  takie proste odpowiedzi i recepty na zasadzie czarne/ białe. Ja nie. W kwestiach gospodarczych równie daleko mi do rozwiązań skrajnie socjalnych, jak i libertariańskich recept na dobrobyt. Co do deregulacji, jesteśmy na tak. W wielu dziedzinach życia i branżach musimy zlikwidować „szklany sufit”, który ogranicza rozwój i aktywność Polaków. Potrzebujemy ułatwień dla małych i średnich przedsiębiorstw ale i zabezpieczenia praw pracowniczych. Potrzebujemy też konkretnych i szybkich rozwiązań w zakresie reformy emerytalnej. Skończmy w tym  względzie z mirażami, zdecydujmy się na konkretne rozwiązania w rodzaju wspomnianej emerytury obywatelskiej.     

Jaki stosunek ma Ruch Narodowy do kwestii prywatyzacji własności  państwowej?

Prywatyzacja nie jest uniwersalną receptą na dobrą kondycję gospodarki. W tym kontekście nadrzędny powinien być ekonomiczny pragmatyzm. Zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa energetycznego czy też innych strategicznych gałęzi gospodarki. Nie może być tak jak w przypadku oddania France Telecom dużej części polskich sieci przesyłowych. To nie jest wolny rynek, to raczej brak zdrowego rozsądku.

Które kraje zatem, są najbliższe modelowi gospodarki, który RN chciałby wprowadzić w naszym kraju?

Jeszcze raz podkreślę. Nie jesteśmy doktrynerami. Przykładowo, kraje wschodnioazjatyckie zanim stały się wolnorynkowe, dopuszczały protekcję państwa, wysokie cła jako środek obrony rodzimych producentów i dbały o rozwój wewnętrzny. Neoliberalizm dyktowany nam przez światową finansjerę w rodzaju Międzynarodowego Funduszu Walutowego czy Banku Światowego jest drogą do nikąd. Nie powinniśmy ulegać tej presji. Słowem nasze przekonania gospodarcze dostosowujemy do polskich realiów, uciekając od klasycznego, jakże lubianego przez media i polityków podziału na Polskę liberalną i solidarną.  

Dziękujemy za rozmowę

FacebookTwitter

Kwartalnik


Partnerzy
portalu

 

Polecamy