Dziś jest sobota, 18 listopada 2017 roku. Imieniny : Klaudyny, Romana, Tomasza

REKLAMA

Kwartalnik Myśl.pl

Kika tygodni temu jeden z prawicowych publicystów stwierdził, że „kultura prawicy nie interesuje, prawica jej nie rozumie i zrozumieć nie chce. Wydaje się, że kultura jest z założenia neutralna, a próby jej analizy i współtworzenia podejmuje tylko lewa strona”. Czy miał rację? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Warto jej jednak poszukać. Jeszcze ważniejszym zadaniem wydaje się być zrozumienie, czym jest kultura i jakie znaczenie może odegrać w zachęcaniu Polaków do społeczno-politycznej aktywności i odpowiedzialności. Nie chodzi tu jednak o groteskowy, czasem wręcz zaściankowy, produkt kulturopodobny, serwowany nam jakże często przez tak zwane media „niezależne”, ale o coś, co może stanowić trwały fundament zmian naszego narodu i państwa.


W numerze, który właśnie oddaliśmy do Państwa rąk, staramy się pokazać współczesne,  popkulturowe próby łączenia kultury z patriotyzmem. To muzyka hip-hopowa, grafika oraz inne nowoczesne formy wyrazu artystycznego. Liczymy na to, że numeru inicjatywy, o których piszemy, przysłużą się zwycięstwu narodowo-konserwatywnej prawicy na froncie walki o sztukę, kulturę i wychowanie. Oby rację miał Łukasz Moczydłowski, którego tekst pt. „Czas stworzyć manifest antyantysztuki!”, otwierający dyskusję na łamach niniejszego numeru, kończy się refleksją:  „Wydaje się, że przy takim programie sztuki nowoczesnej Polacy ze swoim głęboko zakodowanym, często nieuświadomionym pierwiastkiem buntu i znacznie powolniej biegnącymi procesami rozpadu, niż ma to miejsce u naszych zachodnich braci, świetnie nadają się do poniesienia płomienia irredenty przeciwko współczesnej antysztuce. Być może właśnie walka o nową sztukę pozwoli nam w końcu odrzucić – wraz z lewicową poprawnością polityczną – duszący nas od wieków kompleks pawia i papugi”.

W bieżącym numerze szczególnie polecam Państwa uwadze teksty z zakresu geopolityki: artykuł dr. Wojciecha Turka pt. „Od Pax americana do świata wielobiegunowego” oraz Krzysztofa Lalika zatytułowany „I’m not Charlie, not terrorist, not Muslim, but from Europe” . Poza tym jak zwykle sporo miejsca poświęcamy sprawom idei, polityki oraz historii. Przybliżamy także działania Wiedeńskiej Inicjatywy Narodowej – kolejnego środowiska, z którym nawiązaliśmy aktywną i owocną współpracę.

W imieniu całej redakcji życzę miłej lektury!
Krzysztof Tenerowicz
Redaktor naczelny „Myśl.pl”

 

Więcej…

_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
01/42 
start stop bwd fwd

MyślTV

FACEBOOK

Sacrum Profanum

Kraków: takiego wydarzenia jeszcze nie było!

 

Ameryka już była. Słuchaliśmy też dźwięków z Wysp Brytyjskich i krajów nordyckich. Teraz nadszedł czas na klasykę po polsku. Od 9 do 17 września trwać będzie 10. edycja festiwalu Sacrum Profanum, która poświęcona została dorobkowi polskich kompozytorów muzyki współczesnej. Usłyszymy m.in.: Pawła Mykietyna, Aleksandra Nowaka, Cezarego Duchnowskiego, Marcina Stańczyka czy Agatę Zubel. 

 

Kraków - stolica kultury i niekończących się festiwali. Od 9 do 17 września w tym właśnie mieście odbędzie się jedna z największych i najbardziej pożądanych imprez muzyki współczesnej – Sacrum Profanum 2012. To 10., jubileuszowa edycja tego Festiwalu, który jest połączeniem muzyki XX wieku z innymi gatunkami muzycznymi.  

W tym roku będzie można posłuchać m.in.:  Aphex Twin, DJ Vadim, Alarm Will Sound, Ensemble musikFabrik. Gwoździem programu i największym wydarzeniem tegorocznego Festiwalu będzie wspólny występ islandzkiego zespołu Sigur Rós i legendarnego kwartetu smyczkowego Kronos Quartet. 

Te zupełnie dwie różne osobistości muzyczne wystąpią na jednej scenie w Polsce 16 i 17 września. Koncerty odbędą się w sekcji „Freak” i zamkną 10., jubileuszową edycję Sacrum Profanum.

Młoda  Polska

Oprócz nich będzie można usłyszeć dzieła młodych, polskich twórców: Sławomira Kupczaka, Aleksandra Nowaka, Marcina Stańczyka czy Agaty Zubel.

9 września Festiwal zainaugurowany zostanie przez specjalnie skomponowaną na to wydarzenie operę „Król Lear” Pawła Mykietyna. Na scenie wystąpią młodzi raperzy w towarzystwie znakomitego frankfurckiego zespołu Ensemble Modern.

Z kolei 10 września będzie można poznać kolejnego przedstawiciela młodego pokolenia Aleksandra Nowaka.  Podczas jego występu zaprezentowane zostaną trzy utwory: Dark Haired Girl in a Black Sports Car, Hit 2 i Night Transit wykonane przez 20-osobowy Alarm Will Sound z Nowego Jorku. Dziełom Nowaka towarzyszyć będą utwory Aphex Twin uważanego za jednego z najbardziej kontrowersyjnych twórców sceny elektronicznej. 

13 września należy do Agaty Zubel. W tym dniu na deskach Teatru Łaźnia Nowa wystąpi zespół Klangforum Wien i sama kompozytorka. Zaprezentują oni m.in. dwie polskie premiery: The Shades of Ice, napisane dla London Sinfonietty oraz Labirynt do tekstów Wisławy Szymborskiej. Do sukcesów młodej polskiej artystki z pewnością przyczynia się jej ciekawe spojrzenie na świat.  „Wbrew obiegowym opiniom muzyka współczesna wydaje mi się bardziej naturalna niż klasyczna. Przecież dzisiejsi kompozytorzy używają samochodów, komórek i komputerów, żyją tak jak my. Tymczasem o życiu Mozarta czy Beethovena nie mamy zielonego pojęcia” – twierdzi kompozytorka.

Niezwykły  finał

Równie interesującybędzie festiwalowy finał. Po dzieła najwybitniejszych kompozytorów polskich sięgną DJ-e związani z kultową londyńską wytwórnią Ninja Tune. Ten wyjątkowy koncert podzielony został na cztery części. Każda poświęcona będzie innemu kompozytorowi: rozpoczynając od Krzysztofa Pendereckiego, poprzez Henryka Mikołaja Góreckiego, Witolda Lutosławskiego, kończąc na Wojciechu Kilarze.

Ponadto specjalnie na tę okazję reaktywuje się wrocławski duet Skalpel. Po dwóch fenomenalnie przyjętych przez światową krytykę albumach przestali tworzyć. Ich muzyką zachwycały największe światowe media – od Q i DJ Magazine, poprzez The Wire, po BBC. Teraz na nowo będzie można ich posłuchać już 15 września.

Z kolei 16 i 17 września wystąpią wspomniane wcześniej dwie wielkie gwiazdy.  Jak zapowiada sam dyrektor artystyczny festiwalu Sacrum Profanum, Filip Berkowicz „Po trzech latach przerwy w działalności wracają z nowym materiałem. Introwertycznym, minimalistycznym, eksperymentalnym. Dopełnionym doświadczeniami z solowych projektów członków grupy. Na jedynych koncertach w Polsce i tylko tu - w Krakowie - ze szczególnym gościem, z którym wielokrotnie się spotkali, ale jeszcze nigdy na tej samej scenie. Panie i Panowie oto Sigur Rós i Kronos Quartet”.

Takiego wydarzenia jeszcze nie było!

Więcej informacji i szczegółowy program Festiwalu na  www.sacrumprofanum.com

 

Magdalena Janczura

 

Logotyp wykorzystany  w artykule  pochodzi ze strony www.sacrumprofanum.com

FacebookTwitter

Kwartalnik


Partnerzy
portalu

 

Polecamy