Dziś jest sobota, 18 listopada 2017 roku. Imieniny : Klaudyny, Romana, Tomasza

REKLAMA

Kwartalnik Myśl.pl

Kika tygodni temu jeden z prawicowych publicystów stwierdził, że „kultura prawicy nie interesuje, prawica jej nie rozumie i zrozumieć nie chce. Wydaje się, że kultura jest z założenia neutralna, a próby jej analizy i współtworzenia podejmuje tylko lewa strona”. Czy miał rację? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Warto jej jednak poszukać. Jeszcze ważniejszym zadaniem wydaje się być zrozumienie, czym jest kultura i jakie znaczenie może odegrać w zachęcaniu Polaków do społeczno-politycznej aktywności i odpowiedzialności. Nie chodzi tu jednak o groteskowy, czasem wręcz zaściankowy, produkt kulturopodobny, serwowany nam jakże często przez tak zwane media „niezależne”, ale o coś, co może stanowić trwały fundament zmian naszego narodu i państwa.


W numerze, który właśnie oddaliśmy do Państwa rąk, staramy się pokazać współczesne,  popkulturowe próby łączenia kultury z patriotyzmem. To muzyka hip-hopowa, grafika oraz inne nowoczesne formy wyrazu artystycznego. Liczymy na to, że numeru inicjatywy, o których piszemy, przysłużą się zwycięstwu narodowo-konserwatywnej prawicy na froncie walki o sztukę, kulturę i wychowanie. Oby rację miał Łukasz Moczydłowski, którego tekst pt. „Czas stworzyć manifest antyantysztuki!”, otwierający dyskusję na łamach niniejszego numeru, kończy się refleksją:  „Wydaje się, że przy takim programie sztuki nowoczesnej Polacy ze swoim głęboko zakodowanym, często nieuświadomionym pierwiastkiem buntu i znacznie powolniej biegnącymi procesami rozpadu, niż ma to miejsce u naszych zachodnich braci, świetnie nadają się do poniesienia płomienia irredenty przeciwko współczesnej antysztuce. Być może właśnie walka o nową sztukę pozwoli nam w końcu odrzucić – wraz z lewicową poprawnością polityczną – duszący nas od wieków kompleks pawia i papugi”.

W bieżącym numerze szczególnie polecam Państwa uwadze teksty z zakresu geopolityki: artykuł dr. Wojciecha Turka pt. „Od Pax americana do świata wielobiegunowego” oraz Krzysztofa Lalika zatytułowany „I’m not Charlie, not terrorist, not Muslim, but from Europe” . Poza tym jak zwykle sporo miejsca poświęcamy sprawom idei, polityki oraz historii. Przybliżamy także działania Wiedeńskiej Inicjatywy Narodowej – kolejnego środowiska, z którym nawiązaliśmy aktywną i owocną współpracę.

W imieniu całej redakcji życzę miłej lektury!
Krzysztof Tenerowicz
Redaktor naczelny „Myśl.pl”

 

Więcej…

_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
01/42 
start stop bwd fwd

MyślTV

FACEBOOK

Conrad Fesival

Przez najbliższy tydzień, 22-28 października, trwać będzie kolejna odsłona Conrad Festival. Jest to cykliczne wydarzenie artystyczne odbywające się w Krakowie. Każdorazowo gromadzi setki słuchaczy – pasjonatów literatury.

Ideą przyświecającą projektowi jest prezentacja twórczości autorów z różnych krajów, dlatego też wydarzenie to określa się świętem literatury światowej. Z tego względu patronem obrano Josepha Conrada, pisarza polskiego pochodzenia, tworzącego w języku angielskim, który jako jeden z niewielu rodzimych twórców osiągnął niekwestionowany sukces międzynarodowy. W ramach festiwalu przybliżone zostaną różne przestrzenie literatury, np. jej związki z teatrem, muzyką, filmem i sztukami plastycznymi.

     Tegoroczny program zapowiada się obiecująco. Znajdują się w nim zarówno warsztaty twórcze, wernisaże, jak i spotkania autorskie. Zaplanowano m.in. interaktywną wystawę poświęconą kobietom w pisarstwie i życiu Brunona Szulca (a jak wiadomo relacje damsko-męskie przybrały w jego dziełach kształt zaskakujący i niejednoznaczny) czy projekcję filmów Wernera Herzoga. Wśród gości znajdą się m.in. Dorota Masłowska, Andrzej Stasiuk, czy Krzysztof Varga. Punktem kulminacyjnym ma być spotkanie z Orhanem Pamukiem – laureatem Nagrody Nobla z 2006 roku. Spośród gości zagranicznych zaroszenie przyjęli m.in. Robert Kaplan i Krzysztof Wodiczko.

     Na wszystkie spotkania wstęp jest wolny. Ci, którzy interesują się jednak twórczością Pamuka muszą pamiętać o rezerwacji miejsc tym bardziej, że ta część programu cieszy się dużym zainteresowaniem.

 

                                                                                                                             Anna Czerniawska

 

Źródło: www.conradfestival.pl

FacebookTwitter

Kwartalnik


Partnerzy
portalu

 

Polecamy