Dziś jest środa, 22 listopada 2017 roku. Imieniny : Cecylii, Jonatana, Marka

REKLAMA

Kwartalnik Myśl.pl

Kika tygodni temu jeden z prawicowych publicystów stwierdził, że „kultura prawicy nie interesuje, prawica jej nie rozumie i zrozumieć nie chce. Wydaje się, że kultura jest z założenia neutralna, a próby jej analizy i współtworzenia podejmuje tylko lewa strona”. Czy miał rację? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Warto jej jednak poszukać. Jeszcze ważniejszym zadaniem wydaje się być zrozumienie, czym jest kultura i jakie znaczenie może odegrać w zachęcaniu Polaków do społeczno-politycznej aktywności i odpowiedzialności. Nie chodzi tu jednak o groteskowy, czasem wręcz zaściankowy, produkt kulturopodobny, serwowany nam jakże często przez tak zwane media „niezależne”, ale o coś, co może stanowić trwały fundament zmian naszego narodu i państwa.


W numerze, który właśnie oddaliśmy do Państwa rąk, staramy się pokazać współczesne,  popkulturowe próby łączenia kultury z patriotyzmem. To muzyka hip-hopowa, grafika oraz inne nowoczesne formy wyrazu artystycznego. Liczymy na to, że numeru inicjatywy, o których piszemy, przysłużą się zwycięstwu narodowo-konserwatywnej prawicy na froncie walki o sztukę, kulturę i wychowanie. Oby rację miał Łukasz Moczydłowski, którego tekst pt. „Czas stworzyć manifest antyantysztuki!”, otwierający dyskusję na łamach niniejszego numeru, kończy się refleksją:  „Wydaje się, że przy takim programie sztuki nowoczesnej Polacy ze swoim głęboko zakodowanym, często nieuświadomionym pierwiastkiem buntu i znacznie powolniej biegnącymi procesami rozpadu, niż ma to miejsce u naszych zachodnich braci, świetnie nadają się do poniesienia płomienia irredenty przeciwko współczesnej antysztuce. Być może właśnie walka o nową sztukę pozwoli nam w końcu odrzucić – wraz z lewicową poprawnością polityczną – duszący nas od wieków kompleks pawia i papugi”.

W bieżącym numerze szczególnie polecam Państwa uwadze teksty z zakresu geopolityki: artykuł dr. Wojciecha Turka pt. „Od Pax americana do świata wielobiegunowego” oraz Krzysztofa Lalika zatytułowany „I’m not Charlie, not terrorist, not Muslim, but from Europe” . Poza tym jak zwykle sporo miejsca poświęcamy sprawom idei, polityki oraz historii. Przybliżamy także działania Wiedeńskiej Inicjatywy Narodowej – kolejnego środowiska, z którym nawiązaliśmy aktywną i owocną współpracę.

W imieniu całej redakcji życzę miłej lektury!
Krzysztof Tenerowicz
Redaktor naczelny „Myśl.pl”

 

Więcej…

_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
01/42 
start stop bwd fwd

MyślTV

FACEBOOK

O polskim El Dorado (Myśl.pl nr 29)

„Jednak jest jeszcze coś co łączy Polskę i Amerykę Południową, te odległe od siebie niemal zupełnie dwa różne światy. To jeden naród, żyjący w obu tych krainach – Polacy.” – możemy przeczytać na początku artykułu Mateusza Musiała – „Polskie El Dorado – Chlubna historia Polonii w Ameryce Łacińskiej”, który ukaże się na łamach 29. numeru kwartalnika „Myśl.pl”.

 „ (…) rzeczywiste początki Polskiej emigracji do Ameryki Południowej to wiek XIX. (…) Już w tamtym czasie głównym miejscem w Ameryce Łacińskiej, do którego napływali Polacy stała się Brazylia (…).” - w ten sposób autor rozpoczyna bogatą listę polskich nazwisk zasłużonych dla tej części świata. Zaczynając od Czerniewicza, którego książka „ (…)  dokonała wprost rewolucji w rozwoju medycyny w Brazylii.”, przez Domeyko, który „Odbył podróż po Ameryce Południowej badając geologię kontynentu (…). Jego imieniem nazwano pasmo górskie w Andach, miasto, ulice, place, szkoły, uniwersytety; w co drugim chilijskim mieście znajduje się pomnik Domeyki, jest on uważany za jednego z najważniejszych bohaterów narodowych Chile.”, a  kończąc  na Malinowskim: „ (…) polski inżynier drogowy i kolejowy, bohater obrony portu Callao w 1866 podczas walk z Hiszpanami, budowniczy kolei w Peru i Ekwadorze, projektant i budowniczy Centralnej Kolei Transandyjskiej.”

„ Ameryka Południowa miała pożytek także z Polskich Wojskowych. Wielu Polaków służyło jako najwyżsi stopniem oficerowie w Armiach Brazylii czy Argentyny (…). Jednym ze słynnych wojskowych był pochodzący z Galicji Florian Rozwadowski, który w latach 50-tych XIX wieku podczas wewnętrznych walk w Argentynie dowodził dywizjonem Buenos Aires.” Autor obok uczonych
i wojskowych wskazuje jeszcze na jedną grupę imigrantów: „ (…) w szybkim tempie zaczynają napływać zgromadzenia zakonne. Pierwszym (…) byli księża werbiści, a następnie misjonarze Św. Wincentego à Paulo.”

I tak, Mateusz Musiał prowadzi czytelników przez kolejne etapy emigracji naszych rodaków, czy rozwój struktur polonijnych: „ Dzięki Edmundowi Woś-Saporskiemu w1871 r. Polacy migrowali do Parany, gdzie założyli kolonię Pilarzinho koło Kurytyby. Z czasem wokół stolicy stanu Paraná  powstała sieć osad polskich m.in. Abranches i Orleans.”. Zdradza również,  co pojawi się w drugim fragmencie artykułu:  „W następnej części losy emigracji polskiej w Brazylii po I WŚ. Znajdzie się tam wiele informacji nt. wątku narodowego w Polskiej diasporze, min. Podróży Romana Dmowskiego do Brazylii oraz księdzu Polaku, który był bliskim współpracownikiem samego Augusto Pinocheta.”

Wszystkich, którzy mają ochotę poznać to Polskie El Dorado, zapraszamy do lektury całego artykułu. Najnowszy numer kwartalnika to również publikacje: o niewykorzystywanej szansie związanej z milionami Polaków mieszkających poza granicami naszego kraju (Krzysztof Tenerowicz),  o tym, czym jest pedagogika narodowa Lucjana Zarzeckiego (dr Marta Cywińska), o rozczarowaniu PO-laków obecnymi rządami (Paulina Poznańska), a także o filmowej biografii Lecha Wałęsy w reżyserii Andrzeja Wajdy (dr Przemysław Benken).

Nowy numer „Myśl.pl” to także solidna dawka idei, historii, gospodarki oraz kultury. Jak zawsze na łamach kwartalnika sporo też recenzji, relacji z ciekawych i ważnych wydarzeń  oraz zupełnie nowy dział „Myśl Młodych” redagowany przez młode pokolenie polskich narodowców. Zapraszamy do zakupu oraz lektury !  Kwartalnik dostępny w sieci salonów Empik.

Polecamy!

 

FacebookTwitter

Kwartalnik


Partnerzy
portalu

 

Polecamy