Dziś jest środa, 22 listopada 2017 roku. Imieniny : Cecylii, Jonatana, Marka

REKLAMA

Kwartalnik Myśl.pl

Kika tygodni temu jeden z prawicowych publicystów stwierdził, że „kultura prawicy nie interesuje, prawica jej nie rozumie i zrozumieć nie chce. Wydaje się, że kultura jest z założenia neutralna, a próby jej analizy i współtworzenia podejmuje tylko lewa strona”. Czy miał rację? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Warto jej jednak poszukać. Jeszcze ważniejszym zadaniem wydaje się być zrozumienie, czym jest kultura i jakie znaczenie może odegrać w zachęcaniu Polaków do społeczno-politycznej aktywności i odpowiedzialności. Nie chodzi tu jednak o groteskowy, czasem wręcz zaściankowy, produkt kulturopodobny, serwowany nam jakże często przez tak zwane media „niezależne”, ale o coś, co może stanowić trwały fundament zmian naszego narodu i państwa.


W numerze, który właśnie oddaliśmy do Państwa rąk, staramy się pokazać współczesne,  popkulturowe próby łączenia kultury z patriotyzmem. To muzyka hip-hopowa, grafika oraz inne nowoczesne formy wyrazu artystycznego. Liczymy na to, że numeru inicjatywy, o których piszemy, przysłużą się zwycięstwu narodowo-konserwatywnej prawicy na froncie walki o sztukę, kulturę i wychowanie. Oby rację miał Łukasz Moczydłowski, którego tekst pt. „Czas stworzyć manifest antyantysztuki!”, otwierający dyskusję na łamach niniejszego numeru, kończy się refleksją:  „Wydaje się, że przy takim programie sztuki nowoczesnej Polacy ze swoim głęboko zakodowanym, często nieuświadomionym pierwiastkiem buntu i znacznie powolniej biegnącymi procesami rozpadu, niż ma to miejsce u naszych zachodnich braci, świetnie nadają się do poniesienia płomienia irredenty przeciwko współczesnej antysztuce. Być może właśnie walka o nową sztukę pozwoli nam w końcu odrzucić – wraz z lewicową poprawnością polityczną – duszący nas od wieków kompleks pawia i papugi”.

W bieżącym numerze szczególnie polecam Państwa uwadze teksty z zakresu geopolityki: artykuł dr. Wojciecha Turka pt. „Od Pax americana do świata wielobiegunowego” oraz Krzysztofa Lalika zatytułowany „I’m not Charlie, not terrorist, not Muslim, but from Europe” . Poza tym jak zwykle sporo miejsca poświęcamy sprawom idei, polityki oraz historii. Przybliżamy także działania Wiedeńskiej Inicjatywy Narodowej – kolejnego środowiska, z którym nawiązaliśmy aktywną i owocną współpracę.

W imieniu całej redakcji życzę miłej lektury!
Krzysztof Tenerowicz
Redaktor naczelny „Myśl.pl”

 

Więcej…

_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
01/42 
start stop bwd fwd

MyślTV

FACEBOOK

Kibice, a polityka (Myśl.pl nr 31)

Po jednej stronie - turnieje, stadiony, doping. Po drugiej - interesy państwa, poważne porozumienia i regulacje. Na pierwszy rzut oka środowisko kibiców nie ma zbyt wiele wspólnego ze światem polityki. Adam Małecki w swoim tekście pt. "Kibice, a polityka" weryfikuje jednak ten pogląd i udowadnia, że polskiego kibica łączy z polityką coraz więcej.

W naszym społeczeństwie panuje powszechne przekonanie, że ekipy kibicowskie darzą siebie wzajemną nienawiścią, a ich relacje cechuje niebezpieczna i brutalna rywalizacja. Autor tekstu, co może zaskakiwać , wskazuje, że paradoksalnie, nie jest im obce również pojęcie solidaryzmu: „Polski kibic to osoba, która (…) pod stadionem, podczas meczu, czy po jego zakończeniu może palnąć w łeb drugiego kibica (…), ale z drugiej strony jest to człowiek, który dzień później podczas np. Marszu Niepodległości będzie szedł ramię w ramię z tym osobnikiem (…)”. Ponad podziałami klubowymi istnieją wspólne wartości, jak np. silne państwo. To jest klucz do zrozumienia związku kibiców z polityką. „Jeśli mój naród jest słaby, źle zorganizowany i zniewieściały, to silny ruch kibicowski nie ma racji bytu, bo po prostu nie ma materii na której można go zbudować." - pisze autor. W ten sposób polityka trafia na stadiony, a taka działalność kibiców, jak np. udział we wspomnianym Marszu, czy  obrona Polski przed wszechogarniającą europejską tolerancją, nabiera politycznego charakteru.

Zatem nieuniknionym staje się pytanie, które Małecki stawia sobie w dalszej części publikacji: „Kim są ludzie, którzy reprezentują opinii publicznej postulaty i wartości tak ogromnej i dobrze zorganizowanej grupy społecznej." Kto broni ich interesów na polskiej scenie politycznej? Niestety, nie jest to nikt odpowiedni. Autor pisze wprost: "(...) POLITYKIERZY, HIPOKRYCI, PAJACE RĘCE PRECZ OD POLSKIEGO KIBOLSTWA".

Ponurą rzeczywistość, w której polscy kibice są tak naprawdę politycznymi sierotami, których politycy wykorzystują w przedwyborczych staraniach, można jednak zmienić. „Odpowiedź jest prosta, TRZEBA STAWIAĆ NA SWOICH."

Gdzie należy ich szukać, wokół, której formacji politycznej mogą się skupiać oraz jeszcze więcej o powiązaniach kibiców z polityką, przeczytacie Państwo na łamach najnowszego, 31 numeru kwartalnika „Myśl.pl". Zapraszamy do lektury całego artykułu!

W najnowszym wydaniu kwartalnika piszemy również m.in. o: pielgrzymkach polskich kibiców na Jasną Górę ( ks. Jarosław Wąsowicz SDB), patriotyzmie Pogoni Szczecin (Gosia Kawińska), oczekiwaniach pokoleń (Mateusz Stefaniak), czy skutkach dla UE, jakie może przynieść ze sobą rozpad Ukrainy (dr Andrzej Zapałowski).

Nowy numer „Myśl.pl” to także solidna dawka idei, historii, gospodarki oraz kultury. Jak zawsze na łamach kwartalnika sporo też recenzji, relacji z ciekawych i ważnych wydarzeń  oraz zupełnie nowy dział „Myśl Młodych” redagowany przez młode pokolenie polskich narodowców. Zapraszamy do zakupu oraz lektury !  Kwartalnik dostępny w sieci salonów Empik.

 

Polecamy!

 

 

 

 

FacebookTwitter

Kwartalnik


Partnerzy
portalu

 

Polecamy