Dziś jest wtorek, 21 listopada 2017 roku. Imieniny : Janusza, Marii, Reginy

REKLAMA

Kwartalnik Myśl.pl

Kika tygodni temu jeden z prawicowych publicystów stwierdził, że „kultura prawicy nie interesuje, prawica jej nie rozumie i zrozumieć nie chce. Wydaje się, że kultura jest z założenia neutralna, a próby jej analizy i współtworzenia podejmuje tylko lewa strona”. Czy miał rację? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Warto jej jednak poszukać. Jeszcze ważniejszym zadaniem wydaje się być zrozumienie, czym jest kultura i jakie znaczenie może odegrać w zachęcaniu Polaków do społeczno-politycznej aktywności i odpowiedzialności. Nie chodzi tu jednak o groteskowy, czasem wręcz zaściankowy, produkt kulturopodobny, serwowany nam jakże często przez tak zwane media „niezależne”, ale o coś, co może stanowić trwały fundament zmian naszego narodu i państwa.


W numerze, który właśnie oddaliśmy do Państwa rąk, staramy się pokazać współczesne,  popkulturowe próby łączenia kultury z patriotyzmem. To muzyka hip-hopowa, grafika oraz inne nowoczesne formy wyrazu artystycznego. Liczymy na to, że numeru inicjatywy, o których piszemy, przysłużą się zwycięstwu narodowo-konserwatywnej prawicy na froncie walki o sztukę, kulturę i wychowanie. Oby rację miał Łukasz Moczydłowski, którego tekst pt. „Czas stworzyć manifest antyantysztuki!”, otwierający dyskusję na łamach niniejszego numeru, kończy się refleksją:  „Wydaje się, że przy takim programie sztuki nowoczesnej Polacy ze swoim głęboko zakodowanym, często nieuświadomionym pierwiastkiem buntu i znacznie powolniej biegnącymi procesami rozpadu, niż ma to miejsce u naszych zachodnich braci, świetnie nadają się do poniesienia płomienia irredenty przeciwko współczesnej antysztuce. Być może właśnie walka o nową sztukę pozwoli nam w końcu odrzucić – wraz z lewicową poprawnością polityczną – duszący nas od wieków kompleks pawia i papugi”.

W bieżącym numerze szczególnie polecam Państwa uwadze teksty z zakresu geopolityki: artykuł dr. Wojciecha Turka pt. „Od Pax americana do świata wielobiegunowego” oraz Krzysztofa Lalika zatytułowany „I’m not Charlie, not terrorist, not Muslim, but from Europe” . Poza tym jak zwykle sporo miejsca poświęcamy sprawom idei, polityki oraz historii. Przybliżamy także działania Wiedeńskiej Inicjatywy Narodowej – kolejnego środowiska, z którym nawiązaliśmy aktywną i owocną współpracę.

W imieniu całej redakcji życzę miłej lektury!
Krzysztof Tenerowicz
Redaktor naczelny „Myśl.pl”

 

Więcej…

_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
01/42 
start stop bwd fwd

MyślTV

FACEBOOK

Endeckie początki polskiego piłkarstwa (Myśl.pl nr 31)

Już w starożytnych Chinach, Grecji czy Rzymie, gry z piłką cieszyły się niemałą popularnością. Nowoczesny, prawdziwy football, który znamy obecnie, zaczął rozwijać się dopiero na przełomie XIX i XX w., gdy Polska nie istniała na mapach świata. Dr Jacek Misztal w 31 numerze kwartalnika Myśl.pl przedstawia ciekawą historię klubów piłkarskich, które związane z ruchem narodowym, nie miały tylko wymiaru sportowego.

 „Kluczowa rola w propagowaniu nowoczesnego polskiego piłkarstwa przypadła galicyjskiemu działaczowi narodowo-demokratycznemu profesorowi Eugeniuszowi Piaseckiemu (…)”. To on wprowadził tę sportową dziedzinę na swoje zajęcia wychowania fizycznego, tym samym dając młodzieży możliwość poznania i rozwoju nowej pasji. A to, dało początek wszystkiemu: „W oparciu o powstałe w ciągu kilku lat drużyny szkolne utworzono w roku 1904 Towarzystwo Gimnastyczno-Sportowe, które w roku 1907 przekształciło się w profesjonalny klub piłkarski pod nazwą Pogoni Lwów.” Obok Pogoni, kolejną drużyną piłkarską z endeckimi powiązaniami na terytorium austriackiego zaborcy, była krakowska Wisła. To kolejny klub piłkarski, który nie tylko dostarczał sportowych emocji, ale również nie pozwalał zapomnieć o niszczonej polskości. Jak pisze autor: To właśnie działacze i piłkarze Wisły już w roku 1910 wystąpili z wnioskiem powołania Polskiego Związku Piłki Nożnej. Był to swego rodzaju symboliczny gest , skierowany w stronę austriackiego zaborcy. Chciano w ten sposób zamanifestować niezależność polskiego piłkarstwa, jako czynnika podkreślającego własną narodową odrębność.”

Z galicyjskich terenów, gdzie wszystko się zaczęło, dr Jacek Misztal, zabiera czytelników do zaboru, w którym polskie piłkarstwo najmocniej czuło narodowo – patriotycznego ducha - do zaboru pruskiego. Takie kluby jak, Venetia, Posnania Poznań, czy Warta stanowiły silny symbol w walce z „Kulturkampf”. „Nazwa Warta miała oznaczać czuwanie
 i gotowość do walki o Polskę zaś zielony kolor koszulek symbolizował nadzieję na odzyskanie upragnionej wolności.”

Również Królestwo Kongresowe, pomimo największych restrykcji ze strony zaborców, doczekało się swoich polskich drużyn piłkarskich. Autor publikacji wymienia tutaj Rycerzy Wiosny, czyli Łódzki Klub Sportowy oraz Polonię Warszawa. Według niego, to właśnie
w tej warszawskiej drużynie, wartości narodowe i patriotyczne były najbardziej wyraźne. „Już sama nazwa klubu miała konotacje wyraźnie patriotyczne, podobnie zresztą jak czarny kolor koszulek, który symbolizował żałobę po utraconej niepodległości.”

 

O endeckich klubach piłkarskich, a także o wielu ciekawostkach z piłkarskiej rzeczywistości tamtych czasów, możecie przeczytać w artykule „Endeckie początki polskiego piłkarstwa”. Jeżeli chcecie dowiedzieć się kto strzelił pierwszego gola dla Polski i dlaczego Polonia nie lubi Legii, zapraszamy do lektury!

Najnowsze wydanie magazynu to również dawka informacji m.in. o: jaśniejszych stronach polskiego kibola (Marek Dudziński), patriotyzmie kibiców Legii, tajemnicach broni Husarii (Piotr Zych), czy  o postaci Karola Huberta Rostworowskiego (Tomasz Kisiel).

Nowy numer „Myśl.pl” to także solidna dawka idei, historii, gospodarki oraz kultury. Jak zawsze na łamach kwartalnika sporo też recenzji, relacji z ciekawych i ważnych wydarzeń  oraz zupełnie nowy dział „Myśl Młodych” redagowany przez młode pokolenie polskich narodowców. Zapraszamy do zakupu oraz lektury !  Kwartalnik dostępny
w sieci salonów Empik.

Polecamy!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FacebookTwitter

Kwartalnik


Partnerzy
portalu

 

Polecamy