Dziś jest środa, 22 listopada 2017 roku. Imieniny : Cecylii, Jonatana, Marka

REKLAMA

Kwartalnik Myśl.pl

Kika tygodni temu jeden z prawicowych publicystów stwierdził, że „kultura prawicy nie interesuje, prawica jej nie rozumie i zrozumieć nie chce. Wydaje się, że kultura jest z założenia neutralna, a próby jej analizy i współtworzenia podejmuje tylko lewa strona”. Czy miał rację? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Warto jej jednak poszukać. Jeszcze ważniejszym zadaniem wydaje się być zrozumienie, czym jest kultura i jakie znaczenie może odegrać w zachęcaniu Polaków do społeczno-politycznej aktywności i odpowiedzialności. Nie chodzi tu jednak o groteskowy, czasem wręcz zaściankowy, produkt kulturopodobny, serwowany nam jakże często przez tak zwane media „niezależne”, ale o coś, co może stanowić trwały fundament zmian naszego narodu i państwa.


W numerze, który właśnie oddaliśmy do Państwa rąk, staramy się pokazać współczesne,  popkulturowe próby łączenia kultury z patriotyzmem. To muzyka hip-hopowa, grafika oraz inne nowoczesne formy wyrazu artystycznego. Liczymy na to, że numeru inicjatywy, o których piszemy, przysłużą się zwycięstwu narodowo-konserwatywnej prawicy na froncie walki o sztukę, kulturę i wychowanie. Oby rację miał Łukasz Moczydłowski, którego tekst pt. „Czas stworzyć manifest antyantysztuki!”, otwierający dyskusję na łamach niniejszego numeru, kończy się refleksją:  „Wydaje się, że przy takim programie sztuki nowoczesnej Polacy ze swoim głęboko zakodowanym, często nieuświadomionym pierwiastkiem buntu i znacznie powolniej biegnącymi procesami rozpadu, niż ma to miejsce u naszych zachodnich braci, świetnie nadają się do poniesienia płomienia irredenty przeciwko współczesnej antysztuce. Być może właśnie walka o nową sztukę pozwoli nam w końcu odrzucić – wraz z lewicową poprawnością polityczną – duszący nas od wieków kompleks pawia i papugi”.

W bieżącym numerze szczególnie polecam Państwa uwadze teksty z zakresu geopolityki: artykuł dr. Wojciecha Turka pt. „Od Pax americana do świata wielobiegunowego” oraz Krzysztofa Lalika zatytułowany „I’m not Charlie, not terrorist, not Muslim, but from Europe” . Poza tym jak zwykle sporo miejsca poświęcamy sprawom idei, polityki oraz historii. Przybliżamy także działania Wiedeńskiej Inicjatywy Narodowej – kolejnego środowiska, z którym nawiązaliśmy aktywną i owocną współpracę.

W imieniu całej redakcji życzę miłej lektury!
Krzysztof Tenerowicz
Redaktor naczelny „Myśl.pl”

 

Więcej…

_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
01/42 
start stop bwd fwd

MyślTV

FACEBOOK

Tłum 2.0 (Myśl.pl nr 30)

Rządzącym tego świata wydaje się, że pozostają bezkarni. W ich mniemaniu, posiadanie władzy to gwarancja zupełnej nietykalności. Niespodzianka! W 30. numerze magazynu Myśl.pl, Grzegorz Legień przekonuje, że istnieje siła zagrażająca władzy. Jesteśmy nią MY. Jest nią tłum.

Tłum, czyli właściwie kto, co? Próba zdefiniowania tego pojęcia oraz jego charakterystyka stanowią punkt wyjścia rozmyśleń autora. To klucz do znalezienia odpowiedzi na pytanie, które pada w jego publikacji Tłum 2.0: „W jaki sposób zdobycze cywilizacji ostatnich dziesięcioleci – upowszechnienie telewizji (…), ale przede wszystkim Internet, wpływają na powstawanie tłumów i ich świadomość?”  W tym celu, koniecznym staje się spojrzenie na tłum oczami francuskiego lekarza i socjologa Gustawa Le Bona, który wprowadził do nauki pojęcie tłumu psychologicznego. „Tłum taki (…) w całości ogarnięty jest jedną myślą, uczuciem. Jak na obrazie Eugène Delacroix wiedziony jest na barykady przez jedną, prostą ideę. Nie jest zespołem wielu różnych jednostek, ale monolitem, zdolnym, dzięki sile jaką daje duża liczba oraz determinacji która płynie z bezwarunkowego ukierunkowania na cel, do wielkich rzeczy. Pięknych lub strasznych.” I dalej autor dodaje: „Tłum, jako z natury uczuciowy,  jest zmienny. Nie dopuszcza do siebie logicznej argumentacji. Operuje na poziomie obrazów i skojarzeń.” Zatem, jeżeli to takie czynniki,  jak niepodważalne wartości i skojarzenia tworzą tłumy, to zdaniem autora „(…) zarówno telewizja jak i Internet są do tego idealnym narzędziem. (…) ”

 „Telewizja programuje widza określonym przekazem. (…)  Wywabiony z domu i postawiony w szeregu staje się wyborowym żołnierzem, gotowym, jak długo tylko żyje dusza tłumu bronić sprawy władzy, opozycji, lidera czy dowolnego innego nadawcy konfliktu.” Z kolei, jako przykład na siłę Internetu w jednoczeniu mas, autor przytacza podjętą akcję przeciwko Acta, czy zorganizowanie Marszu Niepodległości. Jako osobną kategorię traktuje portale społecznościowe. „Ten światek ma też i swoje tłumy. Jego członkowie, zgromadzeni wokół tych samych idei, przywódców i fan page'ów komunikują się ze sobą, już zupełnie jawnie, za pomocą obrazów i hasłowych komunikatów. Zbudowanych analogicznie do tych, którymi karmi się „prawdziwy” tłum. Okazują sobie aprobatę w abstrakcyjnym systemie „lajków”.”

Na końcu swojego artykułu, Grzegorz Legień dokonuje oceny realnej siły oddziaływania tłumu w obecnych czasach: „Wydarzenia na Ukrainie, w Turcji, a kilka miesięcy wcześniej w Afryce Północnej świadczą o tym, że zorganizowana i zdeterminowana masa ludzka, nie wdająca się w polityczne niuanse, wciąż jest w stanie zmieniać losy państw i narodów.”

Więcej o tym, czy XXI w. to epoka tłumu, znajdziecie na łamach najnowszego numeru Myśl.pl. Zapraszamy do lektury!

Czekają tam na Was również publikacje m.in. o: endeckich początkach polskiego piłkarstwa (dr Jacek Misztal), kibicach krakowskiego Hutnika (Maciej Twaróg), poglądach Romana Dmowskiego, jako Prezesa Koła Polskiego w II Dumie Państwowej (Paulina Litka) oraz o polskim powrocie na Kresy Wschodnie (Leszek Muszczyński).

Nowy numer „Myśl.pl” to także solidna dawka idei, historii, gospodarki oraz kultury. Jak zawsze na łamach kwartalnika sporo też recenzji, relacji z ciekawych i ważnych wydarzeń  oraz zupełnie nowy dział „Myśl Młodych” redagowany przez młode pokolenie polskich narodowców. Zapraszamy do zakupu oraz lektury !  Kwartalnik dostępny w sieci salonów Empik.

Polecamy!

 

 

 

 

 

 

FacebookTwitter

Kwartalnik


Partnerzy
portalu

 

Polecamy