Dziś jest środa, 22 listopada 2017 roku. Imieniny : Cecylii, Jonatana, Marka

REKLAMA

Kwartalnik Myśl.pl

Kika tygodni temu jeden z prawicowych publicystów stwierdził, że „kultura prawicy nie interesuje, prawica jej nie rozumie i zrozumieć nie chce. Wydaje się, że kultura jest z założenia neutralna, a próby jej analizy i współtworzenia podejmuje tylko lewa strona”. Czy miał rację? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Warto jej jednak poszukać. Jeszcze ważniejszym zadaniem wydaje się być zrozumienie, czym jest kultura i jakie znaczenie może odegrać w zachęcaniu Polaków do społeczno-politycznej aktywności i odpowiedzialności. Nie chodzi tu jednak o groteskowy, czasem wręcz zaściankowy, produkt kulturopodobny, serwowany nam jakże często przez tak zwane media „niezależne”, ale o coś, co może stanowić trwały fundament zmian naszego narodu i państwa.


W numerze, który właśnie oddaliśmy do Państwa rąk, staramy się pokazać współczesne,  popkulturowe próby łączenia kultury z patriotyzmem. To muzyka hip-hopowa, grafika oraz inne nowoczesne formy wyrazu artystycznego. Liczymy na to, że numeru inicjatywy, o których piszemy, przysłużą się zwycięstwu narodowo-konserwatywnej prawicy na froncie walki o sztukę, kulturę i wychowanie. Oby rację miał Łukasz Moczydłowski, którego tekst pt. „Czas stworzyć manifest antyantysztuki!”, otwierający dyskusję na łamach niniejszego numeru, kończy się refleksją:  „Wydaje się, że przy takim programie sztuki nowoczesnej Polacy ze swoim głęboko zakodowanym, często nieuświadomionym pierwiastkiem buntu i znacznie powolniej biegnącymi procesami rozpadu, niż ma to miejsce u naszych zachodnich braci, świetnie nadają się do poniesienia płomienia irredenty przeciwko współczesnej antysztuce. Być może właśnie walka o nową sztukę pozwoli nam w końcu odrzucić – wraz z lewicową poprawnością polityczną – duszący nas od wieków kompleks pawia i papugi”.

W bieżącym numerze szczególnie polecam Państwa uwadze teksty z zakresu geopolityki: artykuł dr. Wojciecha Turka pt. „Od Pax americana do świata wielobiegunowego” oraz Krzysztofa Lalika zatytułowany „I’m not Charlie, not terrorist, not Muslim, but from Europe” . Poza tym jak zwykle sporo miejsca poświęcamy sprawom idei, polityki oraz historii. Przybliżamy także działania Wiedeńskiej Inicjatywy Narodowej – kolejnego środowiska, z którym nawiązaliśmy aktywną i owocną współpracę.

W imieniu całej redakcji życzę miłej lektury!
Krzysztof Tenerowicz
Redaktor naczelny „Myśl.pl”

 

Więcej…

_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
01/42 
start stop bwd fwd

MyślTV

FACEBOOK

Legia patriotycznie (Myśl.pl nr 31)

Polski kibic to półgłówek. Jego zakres zainteresowań nie wykracza poza sportowe rozgrywki i międzyklubowe porachunki. Polityka, historia, patriotyzm - co on może o tym wiedzieć? W najnowszym numerze Myśl.pl, Marcin "Bodziach" Bodziachowski podkopuje ten stereotyp i odsłania przed czytelnikami patriotyczne oblicze kibiców.

A dokładniej - kibiców Legii Warszawa. Będąc jednym z nich oraz aktywnym działaczem klubowej sekcji koszykówki, autor dostarcza nam informacji z pierwszego źródła. "Kibice Legii Warszawa" regularnie biorą udział w akcjach patriotycznych
i pamiętają o wielu rocznicach, które związane są z walką Polaków o wolność."
Jedną z nich jest oczywiście rocznica powstania warszawskiego: " (...) fani Legii w ostatnich miesiącach pokazali efektowną malowaną sektorówkę "WARSAW" oraz hasło na biało-czerwonym transparencie "The city that survived its own death". W tle znalazły się postaci powstańców warszawskich." - to fragment jednej z choreografii odnoszącej się do powstania z 1944 r., zaprezentowanej akuratnie w trakcie meczu ze Śląskiem Wrocław. Autor relacjonuje jeszcze wiele innych, pięknych i patriotycznych opraw meczowych przygotowanych chociażby ku pamięci Żółnierzy Wyklętych, czy z okazji rocznicy Dnia Niepodległości.

W tym przeglądzie patriotyczno - stadionowych działań Legii, Marcin Bodzianowski zwraca uwagę na ciekawy fakt, iż starania kibiców nieraz trafiają  na ścianę oporu ze strony właścicieli klubu czy UEFA. Unia Euroopejskich Związków Piłkarskich swego czas,  za hasło wykorzystane w czasie jednej z opraw "(...) surowo ukarała Legię, uznając, że nie miało ono... nic wspólnego z rozgrywanym spotkaniem." Kibice jednak trwają wciąż w swych patriotycznych postawach, na swój charakterystyczny sposób. Nie ograniczają się jednak tylko do transparentów i rac: "Oprócz przypominania o ważnych dla legionistów datach, fani z Łazienkowskiej czynnie pomagają wciąż żyjącym powstańcom warszawskim, czyszczą nagrobki poległych
w walce o wolność ojczyzny (...)".

O tych i o wielu innych przykładach na patriotycznego ducha kibiców Legii Warszawa możecie przeczytać w artykule "Legia patriotycznie"w 31 numerze naszego kwartalnika. Zapraszamy do lektury!

Najnowsze wydanie magazynu to również dawka informacji m.in.o: realiach polskiego kibicowania na Wilnie (rozmowa z Rajmundem Klonowskim, kibicem Polonii Wilno), kibicach krakowskiego Hutnika (Maciej Twaróg), poglądach Romana Dmowskiego, jako Prezesa Koła Polskiego w II Dumie Państwowej (Paulina Litka), czy o postaci Karola Huberta Rostworowskiego (Tomasz Kisiel).

Nowy numer „Myśl.pl” to także solidna dawka idei, historii, gospodarki oraz kultury. Jak zawsze na łamach kwartalnika sporo też recenzji, relacji z ciekawych i ważnych wydarzeń  oraz zupełnie nowy dział „Myśl Młodych” redagowany przez młode pokolenie polskich narodowców. Zapraszamy do zakupu oraz lektury !  Kwartalnik dostępny w sieci salonów Empik.

 

Polecamy!

 

 

 

 

FacebookTwitter

Kwartalnik


Partnerzy
portalu

 

Polecamy