Dziś jest wtorek, 21 listopada 2017 roku. Imieniny : Janusza, Marii, Reginy

REKLAMA

Kwartalnik Myśl.pl

Kika tygodni temu jeden z prawicowych publicystów stwierdził, że „kultura prawicy nie interesuje, prawica jej nie rozumie i zrozumieć nie chce. Wydaje się, że kultura jest z założenia neutralna, a próby jej analizy i współtworzenia podejmuje tylko lewa strona”. Czy miał rację? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Warto jej jednak poszukać. Jeszcze ważniejszym zadaniem wydaje się być zrozumienie, czym jest kultura i jakie znaczenie może odegrać w zachęcaniu Polaków do społeczno-politycznej aktywności i odpowiedzialności. Nie chodzi tu jednak o groteskowy, czasem wręcz zaściankowy, produkt kulturopodobny, serwowany nam jakże często przez tak zwane media „niezależne”, ale o coś, co może stanowić trwały fundament zmian naszego narodu i państwa.


W numerze, który właśnie oddaliśmy do Państwa rąk, staramy się pokazać współczesne,  popkulturowe próby łączenia kultury z patriotyzmem. To muzyka hip-hopowa, grafika oraz inne nowoczesne formy wyrazu artystycznego. Liczymy na to, że numeru inicjatywy, o których piszemy, przysłużą się zwycięstwu narodowo-konserwatywnej prawicy na froncie walki o sztukę, kulturę i wychowanie. Oby rację miał Łukasz Moczydłowski, którego tekst pt. „Czas stworzyć manifest antyantysztuki!”, otwierający dyskusję na łamach niniejszego numeru, kończy się refleksją:  „Wydaje się, że przy takim programie sztuki nowoczesnej Polacy ze swoim głęboko zakodowanym, często nieuświadomionym pierwiastkiem buntu i znacznie powolniej biegnącymi procesami rozpadu, niż ma to miejsce u naszych zachodnich braci, świetnie nadają się do poniesienia płomienia irredenty przeciwko współczesnej antysztuce. Być może właśnie walka o nową sztukę pozwoli nam w końcu odrzucić – wraz z lewicową poprawnością polityczną – duszący nas od wieków kompleks pawia i papugi”.

W bieżącym numerze szczególnie polecam Państwa uwadze teksty z zakresu geopolityki: artykuł dr. Wojciecha Turka pt. „Od Pax americana do świata wielobiegunowego” oraz Krzysztofa Lalika zatytułowany „I’m not Charlie, not terrorist, not Muslim, but from Europe” . Poza tym jak zwykle sporo miejsca poświęcamy sprawom idei, polityki oraz historii. Przybliżamy także działania Wiedeńskiej Inicjatywy Narodowej – kolejnego środowiska, z którym nawiązaliśmy aktywną i owocną współpracę.

W imieniu całej redakcji życzę miłej lektury!
Krzysztof Tenerowicz
Redaktor naczelny „Myśl.pl”

 

Więcej…

_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
01/42 
start stop bwd fwd

MyślTV

FACEBOOK

Rafał Ziemkiewicz w Białymstoku! Kolejne spotkanie białostockiego klubu "Myśl.pl"

Już w najbliższą środę, 24 września br. do stolicy Podlasia zawita znany pisarz, publicysta i komentator polityczny – Rafał Ziemkiewicz. Szanowany i uważany przez wielu za autorytet, nie kryjący swojej niezależności, odwołujący się w swojej twórczości do dziedzictwa narodowej demokracji. 

Rafał Ziemkiewicz od lat skupia uwagę Polaków zainteresowanych tematami politycznymi. Spotkania z nim przyciągają setki osób, jego książki sprzedają się w wysokich nakładach i są cenione za celne diagnozy, brak taniego lizusostwa w stosunku do odbiorcy, szczerość we wszelkim wymiarze. Opisywany publicysta potrafi zarówno pochwalić jak i zganić Jarosława Kaczyńskiego, nie boi się stanąć ramię w ramię ze szkalowanymi narodowcami, mówić cierpkie słowa także pod adresem Polaków, jeśli wymaga tego sytuacja. Jeśli miałbym jednym słowem opisać Rafała Ziemkiewicza, użyłbym z pewnością sformułowania: Niezależność! 

Zatem ten niezależny od partyjnych nomenklatur i wielkich koncernów medialnych publicysta, już w środę odwiedzi Podlasie. Okazją do kolejnej wizyty będzie promocja najnowszej książki ,,Jakie piękne samobójstwo'', w której celnie rozprawia się z mitami oraz diagnozuje przyczyny naszych narodowych katastrof. Książka będzie do zakupu w czasie spotkania, a dla każdego chętnego – będzie możliwość zdobycia dedykacji autora! 

Dla mnie osobiście zaszczytem będzie gościć p. Rafała w stolicy Podlasia, nie po raz pierwszy zresztą będącego w Białymstoku. W czasie naszego ostatniego spotkania, kiedy uświetnił swoją obecnością rozstrzygnięcie konkursu ,,Czy R. Dmowskiemu należy się pomnik?'', duża aula uniwersytecka została wypełniona po brzegi, a ludzie musieli stać, bowiem zabrakło miejsc siedzących...to najlepszy dowód na popularność naszego gościa!

Już dziś, zapraszam na spotkanie z red. Rafałem Ziemkiewiczem w środę, 24 IX o godz. 18:00, na auli Wydziału Historyczno-Socjologicznego Uniwersytetu w Białymstoku (Plac Uniwersytecki 1, I piętro). Głównym organizatorem spotkania jest białostocki klub Myśl.pl, o którym będę miał okazję powiedzieć kilka słów na początku spotkania. Do zobaczenia! 

FacebookTwitter

Kwartalnik


Partnerzy
portalu

 

Polecamy