Dziś jest wtorek, 21 listopada 2017 roku. Imieniny : Janusza, Marii, Reginy

REKLAMA

Kwartalnik Myśl.pl

Kika tygodni temu jeden z prawicowych publicystów stwierdził, że „kultura prawicy nie interesuje, prawica jej nie rozumie i zrozumieć nie chce. Wydaje się, że kultura jest z założenia neutralna, a próby jej analizy i współtworzenia podejmuje tylko lewa strona”. Czy miał rację? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Warto jej jednak poszukać. Jeszcze ważniejszym zadaniem wydaje się być zrozumienie, czym jest kultura i jakie znaczenie może odegrać w zachęcaniu Polaków do społeczno-politycznej aktywności i odpowiedzialności. Nie chodzi tu jednak o groteskowy, czasem wręcz zaściankowy, produkt kulturopodobny, serwowany nam jakże często przez tak zwane media „niezależne”, ale o coś, co może stanowić trwały fundament zmian naszego narodu i państwa.


W numerze, który właśnie oddaliśmy do Państwa rąk, staramy się pokazać współczesne,  popkulturowe próby łączenia kultury z patriotyzmem. To muzyka hip-hopowa, grafika oraz inne nowoczesne formy wyrazu artystycznego. Liczymy na to, że numeru inicjatywy, o których piszemy, przysłużą się zwycięstwu narodowo-konserwatywnej prawicy na froncie walki o sztukę, kulturę i wychowanie. Oby rację miał Łukasz Moczydłowski, którego tekst pt. „Czas stworzyć manifest antyantysztuki!”, otwierający dyskusję na łamach niniejszego numeru, kończy się refleksją:  „Wydaje się, że przy takim programie sztuki nowoczesnej Polacy ze swoim głęboko zakodowanym, często nieuświadomionym pierwiastkiem buntu i znacznie powolniej biegnącymi procesami rozpadu, niż ma to miejsce u naszych zachodnich braci, świetnie nadają się do poniesienia płomienia irredenty przeciwko współczesnej antysztuce. Być może właśnie walka o nową sztukę pozwoli nam w końcu odrzucić – wraz z lewicową poprawnością polityczną – duszący nas od wieków kompleks pawia i papugi”.

W bieżącym numerze szczególnie polecam Państwa uwadze teksty z zakresu geopolityki: artykuł dr. Wojciecha Turka pt. „Od Pax americana do świata wielobiegunowego” oraz Krzysztofa Lalika zatytułowany „I’m not Charlie, not terrorist, not Muslim, but from Europe” . Poza tym jak zwykle sporo miejsca poświęcamy sprawom idei, polityki oraz historii. Przybliżamy także działania Wiedeńskiej Inicjatywy Narodowej – kolejnego środowiska, z którym nawiązaliśmy aktywną i owocną współpracę.

W imieniu całej redakcji życzę miłej lektury!
Krzysztof Tenerowicz
Redaktor naczelny „Myśl.pl”

 

Więcej…

_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
01/42 
start stop bwd fwd

MyślTV

FACEBOOK

75. rocznica powołania Grupy "Szaniec"

W imieniu organizatorów tj. Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, Okręgu "Wielkopolska" NSZ oraz Korporacji Akademicka Hermesia oraz własnym serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji poświęconej 75. rocznicy powołania Grupy "Szaniec".

Program konferencji:


23 październik 2014 r. Poznań, Pałac Działyńskich, Stary Rynek 78/79, Sala Czerwona.

17.00 – 18.30 – Panel dyskusyjny: „Obóz Narodowy w najnowszych publikacjach historycznych” – spotkanie prowadzi dr Rafał Sierchuła.

24 października 2014 r. Poznań, Instytut Pamięci Narodowej, ul. Rolna 45a.

Konferencja naukowa:

10.00 Otwarcie konferencji – dyrektor dr Rafał Reczek.

10.15 – 10.40 – Stan badań nad działalnością polityczną i wojskową Grupy „Szaniec” i
Organizacji Polskiej w latach 1939-1955 – dr Rafał Sierchuła.

I. Konspiracja Organizacji Polskiej i Grupy „Szaniec” w kraju w okresie II wojny oświatowej
10.45 – 11.10 – Organizacja Polska i jej niewojskowe struktury zewnętrzne w okresie II wojny oświatowej – dr Wojciech J. Muszyński.

11.15 – 11.40 – Wywiad Organizacji Wojskowej Związek Jaszczurczy na ziemiach polskich włączonych do III Rzeszy ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza – prof. dr hab. Bogdan Chrzanowski.

II. Działalność Organizacji Polskiej i Grupy „Szaniec” na emigracji
12.00 – 12.25 – Komitet Obozu Narodowo-Radykalnego na Emigracji oraz działalność narodowych radykałów w ramach Komitetu Zagranicznego Obozu Narodowego w Londynie – dr Krzysztof Kaczmarski.

12.30 – 12.55 – Powojenne koncepcje polityczne środowiska byłego Obozu Narodowo-Radykalnego – Sebastian Bojemski.

III. Środowisko, ludzie i koncepcje
13.15 – 13.40 – Związki Korporacji Akademickich z Obozem Narodowo-Radykalnym na przykładzie środowiska wileńskiego – Michał Wołłejko.

13.45 – 14.10 – Znaczenie „Grunwaldu” w myśli politycznej Grupy Szańca w latach II wojny światowej – dr Renata Knyspel-Kopeć.

14.15 – 14.40 – Kształt sektora bankowego w Polsce na przykładzie publicystyki konspiracyjnej Obozu Narodowego w latach 1939-1946 – dr Mirosław Orłowski.

14.40 – 15.05 – Antoni Goerne zapomniany lider Organizacji Polskiej – dr Rafał Sierchuła.

15.10 – 15.45 – Umarli abyśmy mogli żyć. Lech Karol Neuman, słuchowisko w reżyserii Sylwestra Woronieckiego.

 

 

 

FacebookTwitter

Kwartalnik


Partnerzy
portalu

 

Polecamy