Dziś jest środa, 22 listopada 2017 roku. Imieniny : Cecylii, Jonatana, Marka

REKLAMA

Kwartalnik Myśl.pl

Kika tygodni temu jeden z prawicowych publicystów stwierdził, że „kultura prawicy nie interesuje, prawica jej nie rozumie i zrozumieć nie chce. Wydaje się, że kultura jest z założenia neutralna, a próby jej analizy i współtworzenia podejmuje tylko lewa strona”. Czy miał rację? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Warto jej jednak poszukać. Jeszcze ważniejszym zadaniem wydaje się być zrozumienie, czym jest kultura i jakie znaczenie może odegrać w zachęcaniu Polaków do społeczno-politycznej aktywności i odpowiedzialności. Nie chodzi tu jednak o groteskowy, czasem wręcz zaściankowy, produkt kulturopodobny, serwowany nam jakże często przez tak zwane media „niezależne”, ale o coś, co może stanowić trwały fundament zmian naszego narodu i państwa.


W numerze, który właśnie oddaliśmy do Państwa rąk, staramy się pokazać współczesne,  popkulturowe próby łączenia kultury z patriotyzmem. To muzyka hip-hopowa, grafika oraz inne nowoczesne formy wyrazu artystycznego. Liczymy na to, że numeru inicjatywy, o których piszemy, przysłużą się zwycięstwu narodowo-konserwatywnej prawicy na froncie walki o sztukę, kulturę i wychowanie. Oby rację miał Łukasz Moczydłowski, którego tekst pt. „Czas stworzyć manifest antyantysztuki!”, otwierający dyskusję na łamach niniejszego numeru, kończy się refleksją:  „Wydaje się, że przy takim programie sztuki nowoczesnej Polacy ze swoim głęboko zakodowanym, często nieuświadomionym pierwiastkiem buntu i znacznie powolniej biegnącymi procesami rozpadu, niż ma to miejsce u naszych zachodnich braci, świetnie nadają się do poniesienia płomienia irredenty przeciwko współczesnej antysztuce. Być może właśnie walka o nową sztukę pozwoli nam w końcu odrzucić – wraz z lewicową poprawnością polityczną – duszący nas od wieków kompleks pawia i papugi”.

W bieżącym numerze szczególnie polecam Państwa uwadze teksty z zakresu geopolityki: artykuł dr. Wojciecha Turka pt. „Od Pax americana do świata wielobiegunowego” oraz Krzysztofa Lalika zatytułowany „I’m not Charlie, not terrorist, not Muslim, but from Europe” . Poza tym jak zwykle sporo miejsca poświęcamy sprawom idei, polityki oraz historii. Przybliżamy także działania Wiedeńskiej Inicjatywy Narodowej – kolejnego środowiska, z którym nawiązaliśmy aktywną i owocną współpracę.

W imieniu całej redakcji życzę miłej lektury!
Krzysztof Tenerowicz
Redaktor naczelny „Myśl.pl”

 

Więcej…

_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
01/42 
start stop bwd fwd

MyślTV

FACEBOOK

III Festiwal Niepodległości w Tarnowie- zaproszenie

W Tarnowie trwa właśnie główny blok  kolejnej, trzeciej już edycji Festiwalu Niepodległości, imprezy oddolnie organizowanej przez sygnatariuszy Obywatelskiego Porozumienia Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości. Od kilku lat nasz festiwal obudowuje rocznicę najważniejszego wydarzenia dla tożsamości patriotycznej i obywatelskiej Tarnowa, jakim był zryw niepodległościowy mieszkańców miasta i najbliższej okolicy w październiku roku 1918. Nasi przodkowie w Tarnowie wybili się na niepodległość - po 146 latach niewoli – odbierając władzę zaborcom  jako pierwsi w kraju !

Staramy się, aby w formule święta (festiwalu) jaką przyjęliśmy, dominowała mądra refleksja i nade wszystko otwarta rozmowa o najważniejszych dla naszego narodu i państwa sprawach. Podczas każdej edycji  dogłębnie rozważamy inny problem/ temat z tego obszernego katalogu problemów.  W tym roku,  którego kalendarz obfituje w okrągłe rocznice wielu zrywów niepodległościowych,  w szczególny sposób chcemy rozmawiać z naszymi gośćmi o tradycji  polskich powstań.  Chcemy zastanowić się nad realnym ich  znaczeniem dla polskiej państwowości i dla narodowej tożsamości.

W ramach Festiwalu, tradycyjnie planujemy w tym roku szereg imprez edukacyjnych i kulturalnych: III Koncert Bardów (w tym roku koncert „Podziemna Armia Powraca” w wykonaniu J.Zelnika, P.Piekarczyka i L.Czajkowskiego z galą inauguracyjną, w czasie której kolejnej ważnej dla naszych środowisk postaci wręczymy „Szablę Niepodległości"), dwie debaty z udziałem badaczy, twórców i publicystów na temat wiodący edycji, kolejny przegląd filmowy Imagines Patriae dla młodzieży szkolnej oraz cykl wykładów, spotkań autorskich i seansów z wybitnymi badaczami i twórcami, a także kolejny Tarnowski Marsz Niepodległości, organizowany przez młode pokolenie lokalnych patriotów 30 X wieczorem.

Wśród imprez towarzyszących tegorocznej edycji festiwalu znalazły się również kolejna edycja miejskiej gry fabularnej (LARP) "Tarnów'46"oraz warsztaty teatralne „Wiatr Wolności” Teatru Nie teraz.

Szczególnie ważną dla naszego miasta dyskusję zaplanowaliśmy 29 X.  Podczas rozmowy lokalnych decydentów, mediów i organizacji społecznych podejmiemy próbę zdefiniowania czym jest tożsamość Tarnowa i co się na nią składa. Badać będziemy zależności między dziedzictwem a tożsamością, tożsamością a „duchem miasta” a także między tożsamością a marką.  Gronu dyskutantów zadamy pytanie, czy w podzielonym współcześnie polskim społeczeństwie istnieje jeszcze  płaszczyzna dziedzictwa, do której możemy się wspólnie odwołać.  I czy dla Tarnowa nie jest nią dziedzictwo daty 30 X 1918 roku ?

Z innych planów możemy zdradzić, że podczas  październikowych zdarzeń festiwalowych  zostanie ogłoszony konkurs na grafikę „Tarnów – Pierwszy Niepodległy”. Jego rozstrzygnięcie przewidujemy pod koniec roku.

Festiwal nasz pozostaje przedsięwzięciem prawdziwie obywatelskim - niezależnym od ingerencji jakichkolwiek władz i powstającym we współpracy z patriotycznymi organizacjami pozarządowymi oraz aktywnymi, niezrzeszonymi nigdzie, osobami, które się do nas  zgłaszają. Cieszymy się z życzliwej kooperacji z coraz dłuższą listą instytucji publicznych (pozwalających nam korzystać z ich infrastruktury i oferujących korzystanie z innych trwałych zasobów), ale jednocześnie - chroniąc wartościową formułę oddolnego, obywatelskiego przedsięwzięcia – całkowicie świadomie unikamy publicznych dotacji dedykowanych  naszemu festiwalowi. 

Festiwalowy cykl kontynuować będziemy także w listopadzie  i grudniu.

O  szczegółach będziemy jeszcze informować osobno, ale już teraz sygnalizujemy jedno z  późniejszych wydarzeń.

Podczas  bloku zamykającego najbliższą edycję  Festiwalu  zaplanowaliśmy bowiem inaugurację prac Kapiłuły Honorowej Festiwalu Niepodległości, której zadaniem będzie m.in. powołanie Rady Programowej Festiwalu.

Do udziału w Kapitule zapraszamy szereg znakomitości, w tym wielu gości specjalnych poprzednich edycji naszej imprezy. Ich spotkanie i (otwarta dla publiczności) dyskusja, uświetniona koncertem, rozpoczynająca prace Kapituły z pewnością będzie wyjątkowym  intelektualnym  doświadczeniem.

 

Ramowy Program głównego bloku trzeciej edycji Festiwalu Niepodległości w Tarnowie

  • 24 X  18:30 -  wykład dr Marii Żychowskiej, PTTK, Żydowska 20 [impreza towarzysząca]
  • 25 X – 6. edycja gry fabularnej  na ulicach miasta „Tarnów '46” [impreza towarzysząca]

17:00 – projekcja filmu „Kadry NSZ” reż. J. Zalewski

18:30 – spotkanie z Leszkiem Żebrowskimwokół jego ostatniej książki o Brygadzie Świętokrzyskiej NSZ, Starostwo Powiatowe, Narutowicza 38

  • 26 X – 18:00 III Koncert Bardów - Gala inauguracyjna Festiwalu z wręczeniem Szabli Niepodległości, Aula C017 PWSZ, Mickiewicza 8

-        koncert „Podziemna Armia Powraca” z udziałem Jerzego Zelnika, Pawła Piekarczyka i Leszka Czajkowskiego. Rezerwacja wejściówek: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  

  • 27 X –  Debata kustoszy i twórców pt.  „Polska tradycja powstańcza. Kwintesencja ducha narodowego czy przekleństwo polskiej tożsamości ?”,Aula C017 PWSZ, ul. Mickiewicza 8

10:00 -  projekcja  kompilacji filmów dokumentalnych „Krótka historia kilku polskich rebelii” 

10:45 - na temat polskiej tradycji powstańczej przy udziale uczniów i studentów oraz  dojrzałej publiczności dyskutować  będą m.in.  przedstawiciele muzeów przywołujących pamięć polskich powstań,  reżyser  filmowy i badacz  dziejów cywilizacji Grzegorz Braun i publicysta Paweł Piekarczyk. Moderator debaty:  Piotr Dziża (Festiwal Niepodległości)  

  • 27 X – 17:30 – projekcja filmu „Transformacja. Od Lenina do Putina” cz. III oraz spotkanie z autorem - Grzegorzem Braunem, Starostwo Powiatowe,Narutowicza 38
  • 28 X – 17:30 Debata badaczy i publicystów na temat polskiej tradycji powstańczej. Zapraszamy przedstawicieli m.in. redakcji  „Pressje”, „Polonia Christiana”, „Arcana”, „Rebelya”, „Myśl.pl”. Pałac Młodzieży, Piłsudskiego 24
  • 29 X  - godz. 17:30 w Pałacu Młodzieży debata pod tytułem "Tożsamość miasta Tarnowa" z udziałem przedstawicieli lokalnych mediów, osób odpowiedzialnych za kulturę i promocję w instytucjach samorządowych (miasto, gmina, powiat) i przedstawicieli najaktywniejszych w mieście i okolicach organizacji  odwołujących się do dziedzictwa narodowego, tradycji patriotycznych i obywatelskich. Podejmiemy się próby zdefiniowania czym jest tożsamość miasta. Badać będziemy zależności między dziedzictwem historycznym a tożsamością, tożsamością a „duchem miasta” a także między tożsamością a marką.  Gronu dyskutantów zadamy pytanie, czy w podzielonym współcześnie społeczeństwie istnieje jeszcze   płaszczyzna dziedzictwa, do której możemy się wspólnie odwołać.  I czy dla Tarnowa nie jest nią dziedzictwo daty 30 X 1918 roku ? Czy słusznie - jako organizatorzy Festiwalu Niepodległości – przeczuwamy, że to data kluczowa  dla naszej patriotycznej i obywatelskiej tożsamości ?
  • 30 X – IV Marsz Niepodległości w Tarnowie organizowany przez młode pokolenie w 96. rocznicę odzyskania wolności przez Tarnów. Organizatorzy główni: stowarzyszenie KoLiber (inicjator) i  Młodzież Wszechpolska.

-        17:00 Msza Święta w Kościele pw. św. Maksymiliana przy ul. Urszulańskiej, następnie Marsz ulicami Urszulańską, Krakowską, Katedralną, Rynek, Piekarską, Rybną, Wałową pod Grób Nieznanego Żołnierza. Zakończenie ok. 19:15.

-        19:30 – ogólnopolska inauguracja działalności struktur  stowarzyszenia „Razem dla Kresów” (w Tarnowie powstanie pierwszy oddział w Polsce)  z udziałem redaktor naczelnej Polskiego Radia Lwów, znanej społeczniczki Marii Pyż -Pakosz.

 

 

Komitet Organizacyjny Festiwalu Niepodległości:

Maria Żychowska, Stanisława Wiatr- Partyka, Elżbieta Zięba,

Karol Krasnodębski, Andrzej Olejnik, Piotr Dziża

 

 

 

 

 

FacebookTwitter

Kwartalnik


Partnerzy
portalu

 

Polecamy