Dziś jest środa, 18 października 2017 roku. Imieniny : Hanny, Klementyny, Łukasza

REKLAMA

Kwartalnik Myśl.pl

Kika tygodni temu jeden z prawicowych publicystów stwierdził, że „kultura prawicy nie interesuje, prawica jej nie rozumie i zrozumieć nie chce. Wydaje się, że kultura jest z założenia neutralna, a próby jej analizy i współtworzenia podejmuje tylko lewa strona”. Czy miał rację? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Warto jej jednak poszukać. Jeszcze ważniejszym zadaniem wydaje się być zrozumienie, czym jest kultura i jakie znaczenie może odegrać w zachęcaniu Polaków do społeczno-politycznej aktywności i odpowiedzialności. Nie chodzi tu jednak o groteskowy, czasem wręcz zaściankowy, produkt kulturopodobny, serwowany nam jakże często przez tak zwane media „niezależne”, ale o coś, co może stanowić trwały fundament zmian naszego narodu i państwa.


W numerze, który właśnie oddaliśmy do Państwa rąk, staramy się pokazać współczesne,  popkulturowe próby łączenia kultury z patriotyzmem. To muzyka hip-hopowa, grafika oraz inne nowoczesne formy wyrazu artystycznego. Liczymy na to, że numeru inicjatywy, o których piszemy, przysłużą się zwycięstwu narodowo-konserwatywnej prawicy na froncie walki o sztukę, kulturę i wychowanie. Oby rację miał Łukasz Moczydłowski, którego tekst pt. „Czas stworzyć manifest antyantysztuki!”, otwierający dyskusję na łamach niniejszego numeru, kończy się refleksją:  „Wydaje się, że przy takim programie sztuki nowoczesnej Polacy ze swoim głęboko zakodowanym, często nieuświadomionym pierwiastkiem buntu i znacznie powolniej biegnącymi procesami rozpadu, niż ma to miejsce u naszych zachodnich braci, świetnie nadają się do poniesienia płomienia irredenty przeciwko współczesnej antysztuce. Być może właśnie walka o nową sztukę pozwoli nam w końcu odrzucić – wraz z lewicową poprawnością polityczną – duszący nas od wieków kompleks pawia i papugi”.

W bieżącym numerze szczególnie polecam Państwa uwadze teksty z zakresu geopolityki: artykuł dr. Wojciecha Turka pt. „Od Pax americana do świata wielobiegunowego” oraz Krzysztofa Lalika zatytułowany „I’m not Charlie, not terrorist, not Muslim, but from Europe” . Poza tym jak zwykle sporo miejsca poświęcamy sprawom idei, polityki oraz historii. Przybliżamy także działania Wiedeńskiej Inicjatywy Narodowej – kolejnego środowiska, z którym nawiązaliśmy aktywną i owocną współpracę.

W imieniu całej redakcji życzę miłej lektury!
Krzysztof Tenerowicz
Redaktor naczelny „Myśl.pl”

 

Więcej…

_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
01/42 
start stop bwd fwd

MyślTV

FACEBOOK

Od przełomu do przełomu - Ruch Narodowy w latach 1956 -1980. Spotkanie świadków najnowszej historii i współczesnego Ruchu Narodowego w roku 2014

29 listopada w Warszawie br. w siedzibie NOT-u na ul. Tadeusza Czackiego 3/5 będzie miało miejsce kolejne wyjątkowe wydarzenie organizowane przez Warszawski Komitet Obchodów Roku Dmowskiego.

O godzinie 10.00 rozpocznie się od dawna oczekiwana w środowiskach narodowo-demokratycznych bardzo ważna konferencja historyczno-polityczna obejmująca okres zniewolenia komunistycznego Polski lat 1956 -1980. Uczestnicy walki o niepodległość dadzą swoje świadectwo skierowane do młodej generacji reprezentującej współczesny Ruch Narodowy. Przy tej okazji dojdzie do historycznego spotkania dwóch odrębnych nurtów narodowych. Organizatorzy podejmą wysiłek przekazania sztafety  pamięci o zdarzeniach i osobach dotychczas nieznanych ani opinii publicznej, ani historykom specjalizującym się w badaniu tego okresu, lecz także nieznanych młodym w odradzającym się Ruchu Narodowym.

Będzie wyjątkową okazja spotkania i poznania narodowców działających w tamtych totalitarnych czasach, którzy niejednokrotnie zapłacili bardzo wysoką cenę za swoją postawę i przekonania, usłyszenia głosu świadków o wydarzeniach przemilczanych, mających jednak istotne znaczenie nie tylko w minionym okresie, ale odciskających piętno w polityce polskiej po dzień dzisiejszy. 

Podczas konferencji głos zabiorą między innymi: Przewodniczący Warszawskiego Komitetu Obchodów Roku Dmowskiego - Henryk Klata, Marian Barański, x. Józef Roman Maj, dr Henryk Goryszewski, Jan Łopuszański, dr Marek Kośmicki, dr Krzysztof Kawęcki, i Piotr Zych. Konferencję poprowadzi Włodzimierz Dobrowolski. Na tle historycznym spojrzenie na współczesną wizję działalności Ruchu Narodowego przedstawią liderzy młodego pokolenia Krzysztof Bosak, Robert Winnicki i Aleksander  Krejckant.                                                            

 

Organizatorzy

Warszawski Komitet

Obchodów Roku Dmowskiego

 

Ruch Narodowy od przełomu do przełomu 1956-1980

Program konferencji

10.00        Otwarcie, powitanie gości – przewodniczący Komitetu Henryk Klata
                      Prowadzenie Włodzimierz Dobrowolski

Sesja I

10.15    Liga Narodowo-Demokratyczna - analiza programu.
dr Henryk Goryszewski

10.30    Związek Młodzieży Narodowej, Polski Związek Akademicki.
dr Krzysztof Kawęcki

10.40         Formy prezentacji myśli narodowej i ochrony życia.
Janusz Bukowski

10.50        Współczesne spojrzenie.
Krzysztof Bosak     

11.00         Moje wyjazdy zagraniczne.
dr Marek Kośmicki

11.10    Złowroga twarz cenzury i pęknięty system.
Jan Jastrzębski

11.20    Opozycja antysystemowa wobec walki wewnątrzpartyjnej.
Henryk Klata
 
11.30–11.50 Przerwa na kawę.

Sesja II

11.50    Polski Komitet Obrony Życia, Rodziny i Narodu.
Marian Barański

12.00              Styczeń 1975 r. Początek niezależnego wydawnictwa środowiska.
Andrzej Świtalski

12.10    Wspomnienia łączniczki Krajowca.
dr hab. Anna Jaśkowska

12.20    Współczesne spojrzenie.
Aleksander Krejckant

12.30    Moje wspomnienia studenckie.
Ks. prałat Józef Roman Maj   

12.40    Początki pomorskiej pielgrzymki pieszej na Jasną Górę.
Jan Łopuszański

12.50    Walka obozu narodowego o życie nienarodzonych i rodzinę.
Jerzy Zieliński

13.00         W sztafecie pokoleń. Opozycyjne środowiska narodowe w PRL.
dr Krzysztof Kawęcki  

13.20 – 13.50  Przerwa na poczęstunek.

Sesja III

13.50    Moja współpraca ze środowiskiem wywodzącym się z LN-D.
Andrzej Dudkowski

14.00       Przenieść myśl narodową w następne pokolenia.
dr hab. Piotr Kołtunowski

14.10    Współczesne spojrzenie.
Robert Winnicki     

14.20    Petycja studentów do Prymasa Polski w sprawie obrony życia dziecka poczętego.
Tomasz Jankowski

14.30    Historia i przyszłość.
Piotr Zych


Warszawski Komitet
Obchodów Roku Dmowskiego

 

 

 

 

 

 

 

 

FacebookTwitter

Kwartalnik


Partnerzy
portalu

 

Polecamy