Dziś jest wtorek, 21 listopada 2017 roku. Imieniny : Janusza, Marii, Reginy

REKLAMA

Kwartalnik Myśl.pl

Kika tygodni temu jeden z prawicowych publicystów stwierdził, że „kultura prawicy nie interesuje, prawica jej nie rozumie i zrozumieć nie chce. Wydaje się, że kultura jest z założenia neutralna, a próby jej analizy i współtworzenia podejmuje tylko lewa strona”. Czy miał rację? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Warto jej jednak poszukać. Jeszcze ważniejszym zadaniem wydaje się być zrozumienie, czym jest kultura i jakie znaczenie może odegrać w zachęcaniu Polaków do społeczno-politycznej aktywności i odpowiedzialności. Nie chodzi tu jednak o groteskowy, czasem wręcz zaściankowy, produkt kulturopodobny, serwowany nam jakże często przez tak zwane media „niezależne”, ale o coś, co może stanowić trwały fundament zmian naszego narodu i państwa.


W numerze, który właśnie oddaliśmy do Państwa rąk, staramy się pokazać współczesne,  popkulturowe próby łączenia kultury z patriotyzmem. To muzyka hip-hopowa, grafika oraz inne nowoczesne formy wyrazu artystycznego. Liczymy na to, że numeru inicjatywy, o których piszemy, przysłużą się zwycięstwu narodowo-konserwatywnej prawicy na froncie walki o sztukę, kulturę i wychowanie. Oby rację miał Łukasz Moczydłowski, którego tekst pt. „Czas stworzyć manifest antyantysztuki!”, otwierający dyskusję na łamach niniejszego numeru, kończy się refleksją:  „Wydaje się, że przy takim programie sztuki nowoczesnej Polacy ze swoim głęboko zakodowanym, często nieuświadomionym pierwiastkiem buntu i znacznie powolniej biegnącymi procesami rozpadu, niż ma to miejsce u naszych zachodnich braci, świetnie nadają się do poniesienia płomienia irredenty przeciwko współczesnej antysztuce. Być może właśnie walka o nową sztukę pozwoli nam w końcu odrzucić – wraz z lewicową poprawnością polityczną – duszący nas od wieków kompleks pawia i papugi”.

W bieżącym numerze szczególnie polecam Państwa uwadze teksty z zakresu geopolityki: artykuł dr. Wojciecha Turka pt. „Od Pax americana do świata wielobiegunowego” oraz Krzysztofa Lalika zatytułowany „I’m not Charlie, not terrorist, not Muslim, but from Europe” . Poza tym jak zwykle sporo miejsca poświęcamy sprawom idei, polityki oraz historii. Przybliżamy także działania Wiedeńskiej Inicjatywy Narodowej – kolejnego środowiska, z którym nawiązaliśmy aktywną i owocną współpracę.

W imieniu całej redakcji życzę miłej lektury!
Krzysztof Tenerowicz
Redaktor naczelny „Myśl.pl”

 

Więcej…

_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
01/42 
start stop bwd fwd

MyślTV

FACEBOOK

Pięciolecie Studentów dla Rzeczypospolitej!

Wiosną bieżącego roku mija pięć lat od założenia stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej. W maju 2010 roku w Krakowie rozpoczęła się działalność naszej organizacji, która liczyła wtedy kilku członków. Powstanie stowarzyszenia było odpowiedzią na niski poziom zainteresowania wśród młodych ludzi sprawami własnego kraju oraz ich wiedzy polityczno-historycznej. Założycielem i pierwszym prezesem stowarzyszenia był Paweł Kurtyka.

W ciągu pięciu lat organizacja systematycznie powiększała liczbę członków, a jej zasięg obejmował kolejne miasta akademickie. Obecnie liczy dziesięć oddziałów, w których pracuje około dwieście młodych osób. Dorobek stowarzyszenia to ponad sto konferencji naukowych, konkursów z wiedzy historycznej, inicjatyw społecznych, marszów i wystaw. Co roku 13 grudnia wszystkie oddziały stowarzyszenia organizują ogólnopolskie obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, a 1 marca uroczystości upamiętniające Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Ponadto stowarzyszenie podejmuje tematy związane z aktualnym stanem państwa polskiego, zagadnieniami historycznymi i etycznymi.

30 maja w Krakowie będą miały miejsce obchody piątej rocznicy założenia stowarzyszenia. Spotkanie będzie miało charakter podsumowujący dorobek organizacji, a także stanie się okazją do dyskusji nad rolą młodych Polaków w życiu społeczno-politycznym. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10 Mszą Świętą odprawioną w Klasztorze oo. Kapucynów. Obchody będą kontynuowane w auli Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po części prezentującej profil działalności stowarzyszenia oraz podsumowującej dorobek ostatnich pięciu lat osobom zasłużonym, mentorom organizacji, którzy wielokrotnie ją wspierali nadane zostanie członkostwo honorowe. Następnie wyróżnieni zostaną członkowie stowarzyszenia, którzy wykazywali się szczególnym zaangażowaniem i poświęceniem w pracy dla organizacji.

Kolejna część obchodów to trzy panele dyskusyjne, które będą dotyczyły roli młodego pokolenia w kształtowaniu przestrzeni publicznej we współczesnej Polsce. Pierwszy panel będzie związany z karierą młodych ludzi w nauce, szansami na rynku pracy jakie oferuje polski system edukacji oraz poziomem i sytuacja w szkolnictwie wyższym i średnim. Udział w nim potwierdzili m. in. prof. Jan Żaryn, prof. Andrzej Nowak, dr hab. Mirosław Szumiło, dr Przemysław Dakowicz.

Drugi panel poświęcony zostanie polityce i gospodarce. Prelegenci zmierzą się z zagadnieniami roli i przyszłości młodych w życiu publicznym i politycznym, ich poglądów na gospodarkę i możliwości rozwoju jakie daje aktualna rzeczywistość polityczna i ekonomiczna. Dyskutować będą m.in. prof. Piotr Gliński, prof. Krzysztof Szczerski, Paweł Soloch, Piotr Trąbiński, Robert Winnicki, Krzysztof Bosak, Paweł Kurtyka, Tomasz Pułról oraz Paweł Leszczyński .

 

Już teraz serdecznie zapraszamy do zapoznania się z relacjami z obchodów pięciolecia stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej, które pojawią się na naszej stronie internetowej, profilu na Facebooku oraz na Twitterze w trakcie wydarzenia i na początku przyszłego tygodnia.

 

Lista osób wyróżnionych tytułem Członka Honorowego – Mentora Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej:

 

Tomasz Balon-Mroczka

dr Przemysław Dakowicz

mec. Konrad Firlej

dr hab. Henryk Głębocki

dr hab. Maciej Korkuć

Ewa Maciejewska

prof. Filip Musiał 

 prof. Andrzej Nowak

prof. Jacek Pietrzak

prof. Mieczysław Ryba

dr hab. Mirosław Szumiło

Piotr Trąbinski

prof.  Przemysław Waingertner

red. Rafał Ziemkiewicz

prof. Jan Żaryn

 dr hab. Przemysław Żurawski vel Grajewski
prof. Piotr Gliński

Paweł Soloch

 

 

 

FacebookTwitter

Kwartalnik


Partnerzy
portalu

 

Polecamy