Dziś jest środa, 22 listopada 2017 roku. Imieniny : Cecylii, Jonatana, Marka

REKLAMA

Kwartalnik Myśl.pl

Kika tygodni temu jeden z prawicowych publicystów stwierdził, że „kultura prawicy nie interesuje, prawica jej nie rozumie i zrozumieć nie chce. Wydaje się, że kultura jest z założenia neutralna, a próby jej analizy i współtworzenia podejmuje tylko lewa strona”. Czy miał rację? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Warto jej jednak poszukać. Jeszcze ważniejszym zadaniem wydaje się być zrozumienie, czym jest kultura i jakie znaczenie może odegrać w zachęcaniu Polaków do społeczno-politycznej aktywności i odpowiedzialności. Nie chodzi tu jednak o groteskowy, czasem wręcz zaściankowy, produkt kulturopodobny, serwowany nam jakże często przez tak zwane media „niezależne”, ale o coś, co może stanowić trwały fundament zmian naszego narodu i państwa.


W numerze, który właśnie oddaliśmy do Państwa rąk, staramy się pokazać współczesne,  popkulturowe próby łączenia kultury z patriotyzmem. To muzyka hip-hopowa, grafika oraz inne nowoczesne formy wyrazu artystycznego. Liczymy na to, że numeru inicjatywy, o których piszemy, przysłużą się zwycięstwu narodowo-konserwatywnej prawicy na froncie walki o sztukę, kulturę i wychowanie. Oby rację miał Łukasz Moczydłowski, którego tekst pt. „Czas stworzyć manifest antyantysztuki!”, otwierający dyskusję na łamach niniejszego numeru, kończy się refleksją:  „Wydaje się, że przy takim programie sztuki nowoczesnej Polacy ze swoim głęboko zakodowanym, często nieuświadomionym pierwiastkiem buntu i znacznie powolniej biegnącymi procesami rozpadu, niż ma to miejsce u naszych zachodnich braci, świetnie nadają się do poniesienia płomienia irredenty przeciwko współczesnej antysztuce. Być może właśnie walka o nową sztukę pozwoli nam w końcu odrzucić – wraz z lewicową poprawnością polityczną – duszący nas od wieków kompleks pawia i papugi”.

W bieżącym numerze szczególnie polecam Państwa uwadze teksty z zakresu geopolityki: artykuł dr. Wojciecha Turka pt. „Od Pax americana do świata wielobiegunowego” oraz Krzysztofa Lalika zatytułowany „I’m not Charlie, not terrorist, not Muslim, but from Europe” . Poza tym jak zwykle sporo miejsca poświęcamy sprawom idei, polityki oraz historii. Przybliżamy także działania Wiedeńskiej Inicjatywy Narodowej – kolejnego środowiska, z którym nawiązaliśmy aktywną i owocną współpracę.

W imieniu całej redakcji życzę miłej lektury!
Krzysztof Tenerowicz
Redaktor naczelny „Myśl.pl”

 

Więcej…

_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
01/42 
start stop bwd fwd

MyślTV

FACEBOOK

Namioty Wyklętych 2015

“Namioty Wyklętych” to ogólnopolska akcja stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej, mająca na celu upamiętnienie Żołnierzy Niezłomnych – działaczy ruchu antykomunistycznego w czasach okupacji naszego kraju, polskich patriotów, którzy mieli zostać przeklęci i zapomniani. W sześciu polskich miastach staną namioty, w których będzie można zapoznać się z historią Niezłomnych.

Pierwszy marca został ustanowiony narodowym dniem Żołnierzy Wyklętych. Inicjatywa ta powstała z myślą o upamiętnieniu wszystkich tych, którzy nieustępliwie działali na rzecz naszego umęczonego kraju w trakcie II wojny światowej, jak również lata po niej – walcząc o wolność. Ich zryw był ostatnim polskim powstaniem narodowym. Przez komunistów nazywani bandytami i zdrajcami – w naszych sercach będą żyć wiecznie, ale nie jako “wyklęci” lecz “niezłomni”.

Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczpospolitej dołączają się do obchodów uczczenia pamięci Żołnierzy Niezłomnych z własną akcją zatytułowaną “Namioty Wyklętych”. Celem organizowanego już po raz drugi wydarzenia jest przybliżenie postaci bohaterów, które prowadziły działalność w ramach polskiego podziemia w czasie wojny i powojennego ruchu oporu antykomunistycznego. Jest to interakcyjna wersja historii dla tych, którzy do tej pory nie mieli do czynienia z tym fragmentem dziejów naszego kraju.

Na wydarzenie składają się m.in spotkania z kombatantami, naukowcami specjalizującymi się w tematyce, oraz rekonstruktorami. Nie zabraknie również projekcji filmów o tej tematyce, kiermaszu książkowego oraz wystawy poświęconej Niezłomnym. A wszystko to w sześciu polskich miastach: Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Toruniu i Lublinie.


Plan wydarzeń na dzień 1 marca:

Kraków

Miejsce: Rynek Główny

10:00 – rozpoczęcie

11:00-13:00 – wystąpienia historyków – prof. Zblewski, Mateusz Świercz (Muzeum AK), historyk IPN

13:00-15:00 – wystąpienia kombatantów (kpt. Szuro, płk Bieńkowicz, mjr Krusenstern, kpt. Kopf)

18:00/18:30 – zakończenie

11:00-18:00 – wystawa i prezentacja multimedialna o Żołnierzach Wyklętych

Warszawa:

Miejsce: Plac przy kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu

Godziny: 10.30-16.00

Wystawa zdjęć/biogramów żołnierzy wyklętych wywieszona w namiotach. Przedsięwzięciu będzie towarzyszył pokaz grupy rekonstrukcyjnej.


Toruń:

Miejsce: Kościół Najświętszej Marii Panny

12:00 – Msza Święta w Kościele WNMP

13:00 – Złożenie kwiatów pod tablicą „Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Garnizonu Toruń Walczących o Niepodległość Polski sądzonych i skazanych w tym budynku w 1946 r. przez władze komunistyczne na długoletnie wiezienie” – tablica na gmachu sądu od strony ul. Piekary

13:15 – Przemarsz pod pomnik Żołnierzy Wyklętych

13:30 – Uroczystość pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych – składanie wiązanek

Rekonstrukcja przy użyciu pojazdów, broni, żołnierzy z epoki. Wystawa o Wyklętych działających na terenie Kujaw, wystąpienia prelegentów z IPN-u.

Poznań

Miejsce: Plac WolnościGodziny: 15.00 - 18:00

W wojskowych namiotach prezentacja historii Żołnierzy Niezłomnych, wystawa edukacyjna o podziemiu antykomunistycznym, spotkania z kombatantami i historykami, rozdawana będzie publikacja „Dla Niepodległej”. Prezentacja pomnika „Żołnierzom Wyklętym - Rodacy” w Poznaniu. Udział grup rekonstrukcyjnych z epoki i harcerzy.

Lublin

Miejsce: Plac Litewski

Godziny: 11.30- 16.30

Prezentacja obozu partyzantów przez grupę rekonstrukcyjna GRH WIR, projekcja filmu o Żołnierzach Wyklętych, prezentacja mundurów, broni, wyposażenia.

 

ŁÓDŹ

Miejsce: Rynek Manufaktury
Łódź, ul. Drewnowska 58

Data: 1 marca 2015 r.

Godziny otwarcia namiotu: 10:00 – 18:00

W namiocie: 
Zapach lasu (ściółka leśna); zdjęcia, biogramy i dokumenty związane z podziemiem antykomunistycznym regionu łódzkiego; film dokumentalny; wolontariusze w mundurach Żołnierzy Wyklętych służący pomocą i informacją.

Program:
10:00: otwarcie namiotu dla zwiedzających

11:30 – 13:30: „Historia dla dzieciaków”
Zajęcia i zabawy edukacyjne dla dzieci w wieku 10-15 lat. Prowadzenie: 11. ŁDH ZHR.

17:00: „Pętla Ósemki w Namiocie Wyklętych”
Autorski program słowno - muzyczny poświęcony Żołnierzom Wyklętym, wykonany przez członków kabaretu autorów Pętla Ósemki we wnętrzach namiotu.

18:00: zakończenie ekspozycji

Planowany jest również krótki referat historyka i odpowiadanie przez niego na pytania zwiedzających.

 

Kontakt:

Maciej Skotnicki

Wiceprezes ds. mediów i promocji

Studenci dla RP

Tel: 509868119

FacebookTwitter

Kwartalnik


Partnerzy
portalu

 

Polecamy