Dziś jest środa, 22 listopada 2017 roku. Imieniny : Cecylii, Jonatana, Marka

REKLAMA

Kwartalnik Myśl.pl

Kika tygodni temu jeden z prawicowych publicystów stwierdził, że „kultura prawicy nie interesuje, prawica jej nie rozumie i zrozumieć nie chce. Wydaje się, że kultura jest z założenia neutralna, a próby jej analizy i współtworzenia podejmuje tylko lewa strona”. Czy miał rację? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Warto jej jednak poszukać. Jeszcze ważniejszym zadaniem wydaje się być zrozumienie, czym jest kultura i jakie znaczenie może odegrać w zachęcaniu Polaków do społeczno-politycznej aktywności i odpowiedzialności. Nie chodzi tu jednak o groteskowy, czasem wręcz zaściankowy, produkt kulturopodobny, serwowany nam jakże często przez tak zwane media „niezależne”, ale o coś, co może stanowić trwały fundament zmian naszego narodu i państwa.


W numerze, który właśnie oddaliśmy do Państwa rąk, staramy się pokazać współczesne,  popkulturowe próby łączenia kultury z patriotyzmem. To muzyka hip-hopowa, grafika oraz inne nowoczesne formy wyrazu artystycznego. Liczymy na to, że numeru inicjatywy, o których piszemy, przysłużą się zwycięstwu narodowo-konserwatywnej prawicy na froncie walki o sztukę, kulturę i wychowanie. Oby rację miał Łukasz Moczydłowski, którego tekst pt. „Czas stworzyć manifest antyantysztuki!”, otwierający dyskusję na łamach niniejszego numeru, kończy się refleksją:  „Wydaje się, że przy takim programie sztuki nowoczesnej Polacy ze swoim głęboko zakodowanym, często nieuświadomionym pierwiastkiem buntu i znacznie powolniej biegnącymi procesami rozpadu, niż ma to miejsce u naszych zachodnich braci, świetnie nadają się do poniesienia płomienia irredenty przeciwko współczesnej antysztuce. Być może właśnie walka o nową sztukę pozwoli nam w końcu odrzucić – wraz z lewicową poprawnością polityczną – duszący nas od wieków kompleks pawia i papugi”.

W bieżącym numerze szczególnie polecam Państwa uwadze teksty z zakresu geopolityki: artykuł dr. Wojciecha Turka pt. „Od Pax americana do świata wielobiegunowego” oraz Krzysztofa Lalika zatytułowany „I’m not Charlie, not terrorist, not Muslim, but from Europe” . Poza tym jak zwykle sporo miejsca poświęcamy sprawom idei, polityki oraz historii. Przybliżamy także działania Wiedeńskiej Inicjatywy Narodowej – kolejnego środowiska, z którym nawiązaliśmy aktywną i owocną współpracę.

W imieniu całej redakcji życzę miłej lektury!
Krzysztof Tenerowicz
Redaktor naczelny „Myśl.pl”

 

Więcej…

_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
01/42 
start stop bwd fwd

MyślTV

FACEBOOK

Kto to jest Urban?

Stary, bezbronny komunista, który jest przykładem na to, co z ludzką inteligencją może zrobić pogarda dla życia i dla człowieka. Bo Urban rzeczywiście inteligentny jest, jednak nie wykorzystał tej zdolności w służbie człowiekowi. On jej w ogóle nie wykorzystał, tylko ośmieszył i upodlił. Jak wytłumaczyć to, że taka osoba dalej funkcjonuje w życiu publicznym, a część społeczeństwa patrzy na niego jak na nadczłowieka?

Osobiście, nie przeżywam jego wystąpień. Nie robią na mnie żadnego wrażenia. Słucham jego słów zupełnie obojętny i ze spokojem potrafiłbym z nim porozmawiać. Ale żadnej rozmowy by nie było. Bo Urban nie będzie rozmawiał z kimś, kto ma totalnie w poważaniu jego prymitywne zagrywki. On musi szokować, musi zadziwiać. W jakim celu? Nie wiem. I niech swoją tajemnicę zabierze do grobu, bo nie zasługuje na rozważanie motywów jego słów i czynów.

Nie boli mnie również to, że część społeczeństwa (chyba wiadomo, która część. Ta, w której miesza się komunistyczna przeszłość z komunistyczną mentalnością i wątpliwym postępem zwanym często: nowoczesnością) oklaskuje tego moralnego karła. To, że osoby pokroju Andrzeja Rozenka patrzą z podziwem na Urbana nie jest dla mnie zaskoczeniem. Bo ktoś, kto zamierza zwalczać wszelkie wartości, na których oparta jest polska tożsamość nie może mieć innych autorytetów. Ktoś, kto walczy z kimś w kogo istnienie nie wierzy nie może stawiać pomników innym autorytetom.

Urban już się kończy. Od czasu do czasu rozgrzeje polską opinię publiczną – przy wielkim udziale mediów, które dla zwiększenia oglądalności i zyskania rozgłosu uczynią wszystko, co pozwoli im zrealizować cel. Niby takie nowoczesne, postępowe, a wracają do czasów, gdy rozpoczynała się dyskusja nad tezą, że „cel uświęca środki”. Nic nie znaczy to, że historia świata już potwierdziła, iż wspomniany cel nie jest wystarczającą legitymizacją do wszelkich haniebnych czynów. One są otwarte, one są orędownikami wolności, one reprezentują lepszą część świata! Oto wartości, którymi się nas obdarzyło. Oto wartości, w które każe się nam wierzyć. Nie uznajesz ich? To jesteś faszystą. To jesteś „gorszym od pedofila”. To pochodzisz z ciemnogrodu.

Zatem posłuchaj drogi świecie wolności, co mam ci do powiedzenia.

Zamknij się. Nie masz pojęcia czym jest wolność, bo twoja propozycja ma z nią tyle wspólnego, co Urban z godnością człowieka. Odrzucam twoje slogany o równości, tolerancji i powszechnej zgodzie. Nie dlatego, że buduję swe życie na nienawiści, ale dlatego, że buduję swe życie na fundamencie szacunku, którego ty nie potrafisz mi okazać. Prowadzisz politykę wykluczania, a powiesz, że robię to ja. Nakażesz wszystkim myśleć jednakowo, by móc swobodnie robić co zechcesz. No to rób, ale poczekaj, bo pewnego dnia zdechniesz jak każde łajdactwo na tym świecie. Bo mimo tego, że robisz z niego burdel – ciągle wierzę w sprawiedliwość. Ciągle wierzę, że człowiek zdolny będzie rozwijać wszystkie najpiękniejsze aspekty człowieczeństwa. Ale nie z tobą – bo ty stworzyłeś fikcję. Oparłeś się na kłamstwie. I upadniesz, tak jak upada Urban za każdym razem, gdy spotyka się z obojętnością.

Faszyzm rzeczywiście narodził się na nowo. Narodził się w postaci współczesnej politycznej poprawności.

Michał Patyk - student Bezpieczeństwa Narodowego na Uniwersytecie Jagiellońskim.

FacebookTwitter

Kwartalnik


Partnerzy
portalu

 

Polecamy