Dziś jest wtorek, 21 listopada 2017 roku. Imieniny : Janusza, Marii, Reginy

REKLAMA

Kwartalnik Myśl.pl

Kika tygodni temu jeden z prawicowych publicystów stwierdził, że „kultura prawicy nie interesuje, prawica jej nie rozumie i zrozumieć nie chce. Wydaje się, że kultura jest z założenia neutralna, a próby jej analizy i współtworzenia podejmuje tylko lewa strona”. Czy miał rację? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Warto jej jednak poszukać. Jeszcze ważniejszym zadaniem wydaje się być zrozumienie, czym jest kultura i jakie znaczenie może odegrać w zachęcaniu Polaków do społeczno-politycznej aktywności i odpowiedzialności. Nie chodzi tu jednak o groteskowy, czasem wręcz zaściankowy, produkt kulturopodobny, serwowany nam jakże często przez tak zwane media „niezależne”, ale o coś, co może stanowić trwały fundament zmian naszego narodu i państwa.


W numerze, który właśnie oddaliśmy do Państwa rąk, staramy się pokazać współczesne,  popkulturowe próby łączenia kultury z patriotyzmem. To muzyka hip-hopowa, grafika oraz inne nowoczesne formy wyrazu artystycznego. Liczymy na to, że numeru inicjatywy, o których piszemy, przysłużą się zwycięstwu narodowo-konserwatywnej prawicy na froncie walki o sztukę, kulturę i wychowanie. Oby rację miał Łukasz Moczydłowski, którego tekst pt. „Czas stworzyć manifest antyantysztuki!”, otwierający dyskusję na łamach niniejszego numeru, kończy się refleksją:  „Wydaje się, że przy takim programie sztuki nowoczesnej Polacy ze swoim głęboko zakodowanym, często nieuświadomionym pierwiastkiem buntu i znacznie powolniej biegnącymi procesami rozpadu, niż ma to miejsce u naszych zachodnich braci, świetnie nadają się do poniesienia płomienia irredenty przeciwko współczesnej antysztuce. Być może właśnie walka o nową sztukę pozwoli nam w końcu odrzucić – wraz z lewicową poprawnością polityczną – duszący nas od wieków kompleks pawia i papugi”.

W bieżącym numerze szczególnie polecam Państwa uwadze teksty z zakresu geopolityki: artykuł dr. Wojciecha Turka pt. „Od Pax americana do świata wielobiegunowego” oraz Krzysztofa Lalika zatytułowany „I’m not Charlie, not terrorist, not Muslim, but from Europe” . Poza tym jak zwykle sporo miejsca poświęcamy sprawom idei, polityki oraz historii. Przybliżamy także działania Wiedeńskiej Inicjatywy Narodowej – kolejnego środowiska, z którym nawiązaliśmy aktywną i owocną współpracę.

W imieniu całej redakcji życzę miłej lektury!
Krzysztof Tenerowicz
Redaktor naczelny „Myśl.pl”

 

Więcej…

_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
01/42 
start stop bwd fwd

MyślTV

FACEBOOK

Siła tradycji. Przekazać dziecku wartości...

Zadaję sobie czasem pytanie, jakie wartości chcę przekazać własnemu dziecku-? Jest to pytanie fundamentalne, gdyż zdaję sobie sprawę, że w to, w co z żoną wyposażymy dziecko, będzie z nim do końca życia. Dzieci na ogół nie robią to co im mówimy, lecz to co widzą, że my sami robimy. Podobnie jest z wartościami. Nie warto mówić dzieciom jakie mają być, lecz samemu trzeba takim być. Banał, wiem :)).

System wartości, który przekażemy naszemu dziecku, decyduje o rozwoju jego osobowości, o tym, jakim człowiekiem będzie w przyszłości. To wszystko nie jest bez znaczenia. Dziecko trzeba świadomie wychowywać, rozmawiać z nim i mądrze je kochać, a przede wszystkim żyć tym, co samemu chce się mu przekazać. W chwilach kryzysu wiary i wartości należy – co do tego jestem wręcz przekonany – pokazywać dziecku, że MY wybieramy tak, a nie inaczej, że wspieramy je i towarzyszymy mu. Jeżeli chcemy przekazywać dziecku wiarę oraz ten, a nie inny system wartości, sami musimy wierzyć. Wierzyć nie tylko w Boga, ale wierzyć Bogu, wierzyć nie tylko w wartości, którym hołdujemy, ale każdego dnia pokazywać dziecku, że to ma sens choćby wszystko i wszyscy byli przeciwko nam. Chodzi o to by być wiarygodnym świadkiem, że wartości deklarowane przez nas werbalnie są dla niego prawdziwymi drogowskazami życiowymi.

Żyjemy w czasach, w których niestety pozytywne wartości podlegają nieustannym i szybkim zmianom. W Europie mamy do czynienia z wielokulturowością (nie wspominając już o poprawności politycznej i mulikulti), a różne kultury to często różne systemy wartości. Szczególnie w dużych miastach dzieci dość wcześnie stykają się ze światopoglądami różniącymi się od tych, reprezentowanych przez nas samych. I tu osobiście mam problem, gdyż o ile mieszkając jeszcze na Podhalu system wartości był jednak mocno ukształtowany przez konserwatywną lokalną góralską społeczność, o tyle mieszkając już w ponad 200 tys. mieście różnie z tym bywa. Stąd wieczne utyskiwania mojej żony: „nie ucz dziecka głupot”. Ale jak tu nie być dumnym, gdy patrząc na swego niespełna 2,5 letniego synka człowiek czasem z jego ust usłyszy: „Cołem Wiekiej Polsce” –  …bo, tak pozdrawiają się narodowcy… :).

A jakie wartości chciałabym przekazać swojemu dziecku? Z całą pewnością są to: rodzina - miłość i wiara, patriotyzm/ idealizm - tradycja i tożsamość, szacunek do innych i do siebie, uczciwość i szczerość, kultura, odpowiedzialność, pomoc, wykształcenie, przyjaźń, zaufanie, pracowitość, otwartość…, ble, ble, ble.

Ps. Z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" nie tak dawno byliśmy (m.in.), na grobie Artura Reiskiego (1879-1959) uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, żołnierza NSZ, burmistrza Golubia w latach 1936-1939, nauczyciela i dyrektora lokalnego gimnazjum.  Już w domu pytając smyka gdzie byłeś z mamusią i tatusiem, usłyszałem: „zapalić świecke Panu Bohaterowi” – eh…, serce rośnie :).

 

Norbert Wasik - dumny mąż i ojciec, działacz społeczny i narodowo-radykalny, publicysta, redaktor i wydawca lokalnych pism narodowych: „Podhale” i „Góral”, twórca i założyciel Stowarzyszenia Obóz Narodowo-Radykalny Podhale, prezes Towarzystwa Torunium im. Antoniego Bolta.

 

ŹRÓDŁO: Dziennik Radykała blog

http://dziennikradykala.bloog.pl/id,346556894,title,Sila-tradycji-Przekazac-dziecku-wartosci,index.html

 

 

 

 

FacebookTwitter

Kwartalnik


Partnerzy
portalu

 

Polecamy