Dziś jest wtorek, 21 listopada 2017 roku. Imieniny : Janusza, Marii, Reginy

REKLAMA

Kwartalnik Myśl.pl

Kika tygodni temu jeden z prawicowych publicystów stwierdził, że „kultura prawicy nie interesuje, prawica jej nie rozumie i zrozumieć nie chce. Wydaje się, że kultura jest z założenia neutralna, a próby jej analizy i współtworzenia podejmuje tylko lewa strona”. Czy miał rację? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Warto jej jednak poszukać. Jeszcze ważniejszym zadaniem wydaje się być zrozumienie, czym jest kultura i jakie znaczenie może odegrać w zachęcaniu Polaków do społeczno-politycznej aktywności i odpowiedzialności. Nie chodzi tu jednak o groteskowy, czasem wręcz zaściankowy, produkt kulturopodobny, serwowany nam jakże często przez tak zwane media „niezależne”, ale o coś, co może stanowić trwały fundament zmian naszego narodu i państwa.


W numerze, który właśnie oddaliśmy do Państwa rąk, staramy się pokazać współczesne,  popkulturowe próby łączenia kultury z patriotyzmem. To muzyka hip-hopowa, grafika oraz inne nowoczesne formy wyrazu artystycznego. Liczymy na to, że numeru inicjatywy, o których piszemy, przysłużą się zwycięstwu narodowo-konserwatywnej prawicy na froncie walki o sztukę, kulturę i wychowanie. Oby rację miał Łukasz Moczydłowski, którego tekst pt. „Czas stworzyć manifest antyantysztuki!”, otwierający dyskusję na łamach niniejszego numeru, kończy się refleksją:  „Wydaje się, że przy takim programie sztuki nowoczesnej Polacy ze swoim głęboko zakodowanym, często nieuświadomionym pierwiastkiem buntu i znacznie powolniej biegnącymi procesami rozpadu, niż ma to miejsce u naszych zachodnich braci, świetnie nadają się do poniesienia płomienia irredenty przeciwko współczesnej antysztuce. Być może właśnie walka o nową sztukę pozwoli nam w końcu odrzucić – wraz z lewicową poprawnością polityczną – duszący nas od wieków kompleks pawia i papugi”.

W bieżącym numerze szczególnie polecam Państwa uwadze teksty z zakresu geopolityki: artykuł dr. Wojciecha Turka pt. „Od Pax americana do świata wielobiegunowego” oraz Krzysztofa Lalika zatytułowany „I’m not Charlie, not terrorist, not Muslim, but from Europe” . Poza tym jak zwykle sporo miejsca poświęcamy sprawom idei, polityki oraz historii. Przybliżamy także działania Wiedeńskiej Inicjatywy Narodowej – kolejnego środowiska, z którym nawiązaliśmy aktywną i owocną współpracę.

W imieniu całej redakcji życzę miłej lektury!
Krzysztof Tenerowicz
Redaktor naczelny „Myśl.pl”

 

Więcej…

_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
01/42 
start stop bwd fwd

MyślTV

FACEBOOK

W świecie polskiego futbolu. „Sieć”- recenzja

Niedawno wpadła w moje ręce najnowsza książka Michała Buczaka pt. "Sieć". Ukazała się ona w grudniu 2013 roku, więc jest to wydawnictwo zupełnie świeże i gorące. Jest to już trzecia książka tego autora. Poprzednie dwie przeczytałem z zainteresowaniem, choć nie dało się w nich nie zauważyć drobnych mankamentów i niedopracowań. Trzeba jednak docenić odwagę autora, który przecierał szlaki w nowym gatunku na polskiej scenie literackiej, powieści pisanej o i dla kibiców.

Książka "Sieć" według notki redakcyjnej została stworzona w konwencji political fiction. W dodatku głównym bohaterem jest policjant z Centralnego Biura Śledczego, co jest dość śmiałym zabiegiem. Jego zadaniem jest walka ze zorganizowanym ruchem kibicowskim. Początkowo podchodziłem do tej zapowiedzi z pewną rezerwą, ponieważ autora kojarzyłem z nieco inna formą. Jednak już pierwsze kilka stron bardzo milo mnie zaskoczyło. Wraz z głównym bohaterem lądujemy w gorącym i egzotycznym Bangkoku. Barwne opisy miasta, wręcz reporterskie, dają nam obraz jego wyglądu, a nawet zapachu i jednocześnie są świadectwem, ze autor musiał je dobrze poznać. Mamy okazje zwiedzić ulice miasta, spróbować miejscowej kuchni i zaznajomić się z niepowtarzalna atmosfera tej metropolii. To wszystko w zgrabny sposób splata się z akcją powieści. Jednak dość szybko musimy się pożegnać z gorącym Bangkokiem i wracamy do polskiej rzeczywistości. Tutaj zaczyna się właściwa akcja książki.

Naszemu głównemu bohaterowi zostaje powierzone zadanie rozpracowania środowiska fanatyków piłkarskich. Sprawa jest o tyle poważna, ze wkrótce Polska ma być współgospodarzem Mistrzostw Europy. Według rządu i służb specjalnych to kibice są najpoważniejszym zagrożeniem dla imprezy. Policjant podejmuje się zadania, nie wie jednak, ze w sprawie kryje się drugie dno. Równocześnie z powstaniem jego zespołu, do działania ruszają tajne służby, które nadzorują jego prace, najczęściej o krok wyprzedzają jego działania. W swoich operacjach nie wahają się przed użyciem przemocy, działają na granicy prawa, często ta granice bezkarnie przekraczając.

Policjant w swojej codziennej pracy zaczyna odczuwać dylematy, ponieważ sytuacja nie jest zgodna z tym, co zostało mu przedstawione przez mocodawców. Widzi coraz więcej przypadków manipulacji medialnej, a sam przypadkowo staje się ofiarą represji wymierzonej w kibiców. Poznaje ludzi, których miał inwigilować i zaczyna dostrzegać w nich nie przeciwników, ale normalnych ludzi. To wszystko sprawie, ze zachodzi w nim wewnętrzna przemiana, a w jej wyniku on sam staje się wrogiem dla systemu. Ociera się nawet o osobistą tragedię. Jaki będzie finał tej historii musicie przekonać się sami, ponieważ nie chce Wam odbierać przyjemności
z lektury.

Podsumowując, książkę czyta się znakomicie. Jest to świetna lektura na kilka wieczorów. Akcja jest wartka, język przyjemny do czytania, a wszelkie opisy są w zgrabny sposób przeplecione dialogami. Dodatkowym atutem książki jest oparcie jej akcji w wielu rzeczywistych wydarzeniach. Zabieg ten sprawił, ze czytelnikowi bardzo łatwo uwierzyć w całość fabuły. Język autora w widoczny sposób stał się dojrzalszy, a trzecia książka jest o wiele lepsza od obu poprzednich. Poza tym tematyka powieści sprawia, ze może ona być z takim samym zainteresowaniem czytana w Warszawie, Łodzi, Gdańsku czy Poznaniu. Całe środowisko kibiców łączą te samy problemy,  które autor w zgrabny sposób przekazał szerokiemu gronu czytelników.

Kupno książki "Sieć" to są z pewnością dobrze wydane pieniądze. Mogę ją każdemu z czystym sumieniem polecić, nie będziecie zawiedzeni. Po jej przeczytaniu nurtowała mnie jeszcze jedna myśl. Na jej podstawie mógłby powstać wspaniały film sensacyjny, tylko czy ktokolwiek ze środowiska filmowego będzie skłonny sięgnąć po tak kontrowersyjna wersje tematyki kibicowskiej.

 

Autor: Gębor"

 

Autor: Michał Buczak  Wydawca: Tifoso Rok wydania: 2013 Cena okładkowa: 36,00 zł.
ISBN: 978-83-932228-2-7 Liczba stron: 282 Oprawa: miękka Papier: matowy Kolor: nie

Książkę można kupić bezpośrednio od autora z jego imienną dedykacją. W celu dokonania zakupu należy przesłać zamówienie na adres wydawnictwa: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. . Cena książki 36 zł.

 

Tekst ukazał się na łamach nr 30 (1/2014) kwartalnika "Myśl.pl.

 

 

 

 

 

FacebookTwitter

Kwartalnik


Partnerzy
portalu

 

Polecamy