Dziś jest wtorek, 21 listopada 2017 roku. Imieniny : Janusza, Marii, Reginy

REKLAMA

Kwartalnik Myśl.pl

Kika tygodni temu jeden z prawicowych publicystów stwierdził, że „kultura prawicy nie interesuje, prawica jej nie rozumie i zrozumieć nie chce. Wydaje się, że kultura jest z założenia neutralna, a próby jej analizy i współtworzenia podejmuje tylko lewa strona”. Czy miał rację? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Warto jej jednak poszukać. Jeszcze ważniejszym zadaniem wydaje się być zrozumienie, czym jest kultura i jakie znaczenie może odegrać w zachęcaniu Polaków do społeczno-politycznej aktywności i odpowiedzialności. Nie chodzi tu jednak o groteskowy, czasem wręcz zaściankowy, produkt kulturopodobny, serwowany nam jakże często przez tak zwane media „niezależne”, ale o coś, co może stanowić trwały fundament zmian naszego narodu i państwa.


W numerze, który właśnie oddaliśmy do Państwa rąk, staramy się pokazać współczesne,  popkulturowe próby łączenia kultury z patriotyzmem. To muzyka hip-hopowa, grafika oraz inne nowoczesne formy wyrazu artystycznego. Liczymy na to, że numeru inicjatywy, o których piszemy, przysłużą się zwycięstwu narodowo-konserwatywnej prawicy na froncie walki o sztukę, kulturę i wychowanie. Oby rację miał Łukasz Moczydłowski, którego tekst pt. „Czas stworzyć manifest antyantysztuki!”, otwierający dyskusję na łamach niniejszego numeru, kończy się refleksją:  „Wydaje się, że przy takim programie sztuki nowoczesnej Polacy ze swoim głęboko zakodowanym, często nieuświadomionym pierwiastkiem buntu i znacznie powolniej biegnącymi procesami rozpadu, niż ma to miejsce u naszych zachodnich braci, świetnie nadają się do poniesienia płomienia irredenty przeciwko współczesnej antysztuce. Być może właśnie walka o nową sztukę pozwoli nam w końcu odrzucić – wraz z lewicową poprawnością polityczną – duszący nas od wieków kompleks pawia i papugi”.

W bieżącym numerze szczególnie polecam Państwa uwadze teksty z zakresu geopolityki: artykuł dr. Wojciecha Turka pt. „Od Pax americana do świata wielobiegunowego” oraz Krzysztofa Lalika zatytułowany „I’m not Charlie, not terrorist, not Muslim, but from Europe” . Poza tym jak zwykle sporo miejsca poświęcamy sprawom idei, polityki oraz historii. Przybliżamy także działania Wiedeńskiej Inicjatywy Narodowej – kolejnego środowiska, z którym nawiązaliśmy aktywną i owocną współpracę.

W imieniu całej redakcji życzę miłej lektury!
Krzysztof Tenerowicz
Redaktor naczelny „Myśl.pl”

 

Więcej…

_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
01/42 
start stop bwd fwd

MyślTV

FACEBOOK

Cena dopingu

Doping w sporcie obecny jest nie od wczoraj. Współcześnie przyjął formę wartego miliardy dolarów, zaawansowanego technologicznie wyścigu po środki wspomagające nie pozostawiające śladu w testach antydopingowych. Na szczęście coraz doskonalsze są też metody wykrywania obecności niedozwolonych substancji w organizmach sportowców. Przypadki Lance'a Armstronga, któremu przez lata udawało się nabierać cały sportowy świat czy wcześniej genialnego sprintera Bena Johnsona, a także innych gwiazd kolarstwa i lekkoatletyki budziły szok, niedowierzanie w końcu i rozczarowanie. Podobne sytuacje choć, bez tak wielkiego medialnego rozgłosu miały miejsce również 30-40 lat temu, gdy sport poza fizyczną rywalizacją naznaczony był piętnem walki dwóch wrogich sobie bloków politycznych. Wiele historii z tamtego okresu dopiero niedawno zostało opowiedzianych. O tym, co może stać się gdy sportowiec sprowadzony zostaje do roli narzędzia w rękach szaleńców i jak daleko idące konsekwencje pociąga za sobą konflikt polityczny w sferach, które powinny być od niego wolne - w kilku artykułach o mrocznych sportowych realiach NRD i RFN.

Zapraszamy do lektury:  

http://www.rp.pl/artykul/727146.html?p=1

http://www.plywacy.com/artykul/historia-dopingu-nrd.html

http://sport.wp.pl/kat,1715,title,Doping-w-NRD-W-lustrze-byl-mezczyzna,wid,11423158,wiadomosc.html?ticaid=110a3e

 

Maciej Głaczyński

FacebookTwitter

Kwartalnik


Partnerzy
portalu

 

Polecamy