Dziś jest środa, 18 października 2017 roku. Imieniny : Hanny, Klementyny, Łukasza

REKLAMA

Kwartalnik Myśl.pl

Kika tygodni temu jeden z prawicowych publicystów stwierdził, że „kultura prawicy nie interesuje, prawica jej nie rozumie i zrozumieć nie chce. Wydaje się, że kultura jest z założenia neutralna, a próby jej analizy i współtworzenia podejmuje tylko lewa strona”. Czy miał rację? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Warto jej jednak poszukać. Jeszcze ważniejszym zadaniem wydaje się być zrozumienie, czym jest kultura i jakie znaczenie może odegrać w zachęcaniu Polaków do społeczno-politycznej aktywności i odpowiedzialności. Nie chodzi tu jednak o groteskowy, czasem wręcz zaściankowy, produkt kulturopodobny, serwowany nam jakże często przez tak zwane media „niezależne”, ale o coś, co może stanowić trwały fundament zmian naszego narodu i państwa.


W numerze, który właśnie oddaliśmy do Państwa rąk, staramy się pokazać współczesne,  popkulturowe próby łączenia kultury z patriotyzmem. To muzyka hip-hopowa, grafika oraz inne nowoczesne formy wyrazu artystycznego. Liczymy na to, że numeru inicjatywy, o których piszemy, przysłużą się zwycięstwu narodowo-konserwatywnej prawicy na froncie walki o sztukę, kulturę i wychowanie. Oby rację miał Łukasz Moczydłowski, którego tekst pt. „Czas stworzyć manifest antyantysztuki!”, otwierający dyskusję na łamach niniejszego numeru, kończy się refleksją:  „Wydaje się, że przy takim programie sztuki nowoczesnej Polacy ze swoim głęboko zakodowanym, często nieuświadomionym pierwiastkiem buntu i znacznie powolniej biegnącymi procesami rozpadu, niż ma to miejsce u naszych zachodnich braci, świetnie nadają się do poniesienia płomienia irredenty przeciwko współczesnej antysztuce. Być może właśnie walka o nową sztukę pozwoli nam w końcu odrzucić – wraz z lewicową poprawnością polityczną – duszący nas od wieków kompleks pawia i papugi”.

W bieżącym numerze szczególnie polecam Państwa uwadze teksty z zakresu geopolityki: artykuł dr. Wojciecha Turka pt. „Od Pax americana do świata wielobiegunowego” oraz Krzysztofa Lalika zatytułowany „I’m not Charlie, not terrorist, not Muslim, but from Europe” . Poza tym jak zwykle sporo miejsca poświęcamy sprawom idei, polityki oraz historii. Przybliżamy także działania Wiedeńskiej Inicjatywy Narodowej – kolejnego środowiska, z którym nawiązaliśmy aktywną i owocną współpracę.

W imieniu całej redakcji życzę miłej lektury!
Krzysztof Tenerowicz
Redaktor naczelny „Myśl.pl”

 

Więcej…

_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
_self
01/42 
start stop bwd fwd

MyślTV

FACEBOOK

HISTORIA ODZYSKANA – NOWY, 31. NUMER MYŚL.PL JUŻ W SPRZEDAŻY!

Do sieci salonów Empik trafił właśnie 31. numer kwartalnika "Myśl.pl" pt. "HISTORIA ODZYSKANA". Historia testis temporum, lux veritatis, vita memoriae, magistra vitae  (Historia jest świadkiem czasów, światłem prawdy, życiem pamięci, nauczycielką życia) zwykł mawiać Cyceron. Przynajmniej w tej sprawie zgadzamy się z nim całkowicie. Zwłaszcza w okresach klęski i upadku jej rola dla utrzymania świadomości narodowej oraz krzewienia postaw patriotycznych i niepodległościowych była olbrzymia. Jak jest dzisiaj?

Z jednej strony można dostrzec jej renesans w postaci coraz większego zainteresowania przykładowo tematyką „Żołnierzy Wyklętych”, z drugiej natomiast marginalizuje się ja w procesie edukacji szkolnej. Statystycznie, historyczna wiedza i świadomość Polaków nie jest raczej powodem do dumy. Jak w wielu innych sprawach, także i w tej, często fakty mylą się nam z mitami, prawda z półprawdami, a nawet całkowitym fałszem. Okres komunizmu zrobił swoje, reszty dokonały nasze lenistwo i brak woli politycznej by z historii uczynić fundament wychowania patriotycznego i obywatelskiego. Specjalnie to nie dziwi, zwłaszcza w kontekście problemów z historią własnego życia wielu ikon III RP.

Pora na zmiany. Nie tylko te systemowe. Na nie być może przyjdzie czas dopiero gdy do głosu w życiu społeczno – politycznym dojdą ludzie, którzy nie boją się materiałów zgromadzonych w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej. Aktualnie czeka nas trudniejsze zadanie. Polega ono na rozbudzeniu historycznej  ciekawości już teraz wśród swoich znajomych i kolegów. Dla tych, którzy interesują się przeszłością od lat, pora na kolejny stopień wtajemniczenia. Jest nim niewątpliwie umiejętność wyciągania z posiadanej wiedzy właściwych wniosków. Pierwsze próby (różnie zresztą oceniane) mamy za sobą. „Obłęd 44” Piotra Zychowicza czy ostatnio „Jakie piękne samobójstwo” Rafała Ziemkiewicza to nic innego jak próba zainicjowania dyskusji nie tylko o historii ale także o jej konsekwencjach, całkiem na serio i bez wszechobecnego patosu i tematów zakazanych. Zanim stanie się to tendencją popularną na lamach bieżącego numeru staramy się przyglądnąć roli jaką historia ma i może mieć, zwłaszcza w kontekście wychowania pokolenia młodych Polaków.

Poza historią, numer który bierzecie Państwo do rąk to także tematyka gospodarcza (teksty dr Rafała Zgorzelskiego), refleksja nad polską polityką wschodnią (Michał Kowalczyk), przyszłością ruchu narodowego (Bartłomiej Królikowski) oraz solidna dawka recenzji oraz relacji ze spotkań coraz liczniejszych klubów Myśl.pl.   

 

Spis treści:

 

ANKIETA

Na pytanie: „Czy historia pomaga w wychowaniu pokoleń młodych Polaków i jakie może w tym procesie zajmować miejsce. Skąd, zwłaszcza w obliczu ograniczania lekcji historii w szkołach, tak duże zainteresowanie między innymi „Żołnierzami Wyklętymi”? Czy jest ono chwilową fascynacją, czy też może zainspirować młodych Polaków do pogłębionej i dojrzałej refleksji nad przyszłością naszego państwa i narodu? Jak temu procesowi pomagać i go wspierać?”odpowiadają: Roman Graczyk, dr Wojciech Muszyński, Tadeusz Płużański, dr Wojciech Turek, Piotr Zychowicz, Leszek Żebrowski, Mirosław Krzyszkowski.

TEMAT NUMERU

Krzysztof Gędłek - Czy rośnie nam nowe pokolenie Kolumbów?

dr Karol Dąbrowski – Odzyskiwanie polskiej historii w zagranicznych podręcznikach i publikacjach naukowych

Narodowe Siły Zbrojne jako organizacja ideowo polityczna – Maciej Witzberg w rozmowie z  historykiem, dr Rafałem Sierchułą

Patrycja Lech - Druga strona medalu

Szymon Młodawski- Negatyw kulturowy Żołnierzy Wyklętych we współczesnej popkulturze. Zarys studium i szanse na przyszłość

Przemysław Stolarski - Historia dobra na wszystko

Paulina Poznańska - Czym jest historia dla młodych?

 

IDEE I POLITYKA

dr Wojciech Turek- Bij endeka, czyli z kart dziejów nienawiści

Bartłomiej Królikowski-Klucz nie znajduje się na  Wiejskiej

Paweł Jaworski- 25 procent wolności czyli Polska straconej szansy

Justyna Ponichtera- Panowie,  policzmy głosy…

 

GEOPOLITYKA

Justyna Michniuk- Jak węgiel brunatny pożera łużyckie wioski w XXI w. Przypadek Nochten II

 

GOSPODARKA

dr Rafał Zgorzelski- Od Polski papierowej do cyfrowej

Marek Wojciechowski - WTO - arena globalnych konfliktów

dr Rafał Zgorzelski- Siła w Polsce!

 

SPOŁECZEŃSTWO

Piotr Zych -Kilka bardzo krytycznych uwag na temat: „Militaryzacji narodu.”

 

KULTURA I MEDIA

Marek Dudziński- Poezja w służbie narodu

 

NAUKA I EDUKACJA

dr Rafał Dobrowolski - Stan współczesnej oświaty – czas na radykalne zmiany

dr Marta Cywińska- Polski nauczyciel drugiej połowy XIX wieku – idealista czy pragmatyk?

 

HISTORIA

dr Marta Cywińska- Zraniona edukacja, okaleczona młodzież

dr Andrzej Krzystyniak- Tragedia Górnośląska 1945

Paulina Litka- Rozwiązanie II Dumy Państwowej Imperium Rosyjskiego. Roman Dmowski i III Duma. Początki nowej taktyki Koła Polskiego.

Paulina Litka- Neoslawizm Romana Dmowskiego- Pomyślne zakończenie czy porażka?

 

SYLWETKI

Robert Kuraszkiewicz- Albin Tybulewicz – wspomnienie   

 

POLONIA  I KRESY

Michał Kowalczyk- Giedroyć i polska polityka wschodnia

 

MYŚL MŁODYCH

Michał Wałach-Nie lubimy prawdy?

Miłosz Chyba- Rosja a degradacja cywilizacyjna

Grzegorz Legień- Panowie minionego(?) czasu

 

KLUBY I PATRONATY

Majowe spotkania w warszawskim Klubie Myśl.pl

Kluby Myśl.pl w Kutnie i Łęczycy

Spotkanie z Tadeuszem Płużańskim w Łodzi

Ks. Isakowicz- Zaleski gościem  białostockiego Klubu Myśl.pl

Klub Myśl.pl w Gorlicach z Robertem Winnickim– relacja

Krakowski Klub Myśl.pl - „Pilecki w Starbucksie – historyczna pobudka młodego pokolenia?”

Krakowski Klub Myśl.pl - Jaka Europa? Debata z udziałem Bogusława Sonika, Stanisława Żółtka i Roberta Winnickiego

Spotkanie Klubu Myśl.pl w Olsztynie

 

KONSERWA- REZCENZJE

Krzysztof Tenerowicz- „Jakie piękne samobójstwo”

dr Bartosz Józwiak- Prawda nie mity - transformacja systemowa państw bałtyckich bez różowych okularów

Karol Wołek- Zygmunt Balicki – „Parlamentaryzm. Wybór pism.”

Przemysław Stolarski- „Niewygodna prawda II”

Przemysław Stolarski- „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych”

 

 

Zapraszamy do lektury!

 

 

 

 

 

 

FacebookTwitter

Kwartalnik


Partnerzy
portalu

 

Polecamy